W przepisach wyborczych uwzględniono zapis o grupie osób, która może nie być w stanie dotrzeć do wyznaczonych lokali. Dzięki upoważnieniu do głosowania mogą one powierzyć innej osobie prawo do oddania głosu we własnym imieniu. W jaki sposób można z tego skorzystać i gdzie zgłosić swojego pełnomocnika? Wniosek można złożyć osobiście, bądź przez Internet.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tegoroczne wybory parlamentarne zostaną przeprowadzone 15 października. Głosowanie w lokalach wyborczych odbywać się będzie bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00. W związku z tym, że niektórzy nie są w stanie się w nich zjawić, mogą oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika. Przepisy przewidują trzy kategorie osób, które mogą skorzystać z takiego rozwiązania. Są to:
Osoby, które chcą w ten sposób oddać głos, muszą również posiadać czynne prawo wyborcze. Takowe mają ci, którzy ukończyli 18 rok życia i nie zostali pozbawieni prawa wybierania przez sąd lub Trybunał Stanu, oraz nie są prawnie ubezwłasnowolnieni.
Głosowanie przez pełnomocnika jest rozwiązaniem, które ma ułatwić udział w wyborach osobom, które z różnych względów uważają, że dotarcie do lokalu wyborczego będzie dla nich trudne lub niemożliwe
- tłumaczył sekretarz stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.
Wnioski zgłaszające pełnomocnika, któremu powierzone zostanie prawo do oddania głosu w wyborach parlamentarnych 2023 w imieniu innej osoby, należało składać do 6 października tego roku. Pismo można złożyć osobiście w urzędzie gminy lub za pomocą internetu poprzez ePUAP i profil zaufany. W obydwu przypadkach niezbędne było orzeczenie oraz oświadczenie osoby, która będzie pełnomocnikiem z informacją, że wyraża na to swoją zgodę. Warto dodać, że głosowanie w ten sposób może odbywać się jedynie na terenie kraju, a pełnomocnikiem może zostać każda osoba, która posiada czynne prawo wyborcze. Według przepisów istnieje możliwość zostania pełnomocnikiem dla jednego wyborcy lub dwóch, gdy przynajmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra albo osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.