Czy można już ubierać choinkę? Tradycja mówi o dokładnej dacie, jednak prawda jest inna

Kiedy ubrać choinkę w domu? Mikołaj na szczęście nie przejmuje się zbytnio tym pytaniem, więc prezent pewnie i tak znajdzie się pod drzewkiem. Warto jednak zgłębić ten temat. Wyjaśniamy, z jakimi datami można się spotkać i skąd właściwie wzięła się tradycja ubierania choinki.

Z okresem bożonarodzeniowym wiąże się wiele różnych tradycji. Niektóre z nich różnią się w zależności od regionu kraju, ale inne są bardziej uniwersalne. Do tych drugich należy też przyjęty termin przyozdabiania świątecznego drzewka. Wiele osób może się zdziwić, jak bardzo pospieszyły się z ubraniem choinki w domu.

Zobacz wideo Świąteczne bombki na choinkę. Jak wykonać je w domu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Choinka w wielu domach pojawia się zbyt wcześnie. Ubieranie choinki a tradycje świąteczne

Aby postępować zgodnie z tradycją, choinkę powinniśmy ubrać dopiero w wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. Niegdyś najczęściej poświęcało się na to poranek, aby przez resztę dnia skupić się na przygotowaniach do wieczerzy. Kościół katolicki dopuszcza także, aby zrobić to tydzień przed świętami. Obecnie jednak coraz mniej osób czeka z dekorowaniem drzewka tak długo. Często robimy to chwilę przed mikołajkami, które wypadają 6 grudnia. Inni świąteczne przygotowania zaczynają, gdy tylko kartka w kalendarzu zmieni się na grudzień, a najwięksi miłośnicy bożonarodzeniowej atmosfery choinkę w domu stawiają już w listopadzie. Żadne z tych podejść nie jest błędem. Każdy z nas uznaje po prostu inne aspekty za istotne. Dlaczego jednak w ogóle ubieranie choinki stało się w naszej kulturze tak ważne?

Tradycja ubierania choinki. Zwyczaj ten wiąże się z bogatą symboliką

Jeśli chcemy być zupełnie szczerzy, to choinkę w dzisiejszych czasach prawdopodobnie ubieramy po części z przyzwyczajenia. Poza tym trudno nie zgodzić się, że wprowadza ona bardzo przytulny klimat. Niemniej początkowo dużo większą wagę przywiązywało się do symboliki choinki. Zwyczaj ubierania drzewka przywędrował do Polski z Niemiec pod koniec XVIII wieku. Jako dekoracje wykorzystywano wówczas papierowe ozdoby, słodycze, owoce czy inne rośliny, a nawet przedmioty codziennego użytku. Miały one także swoje znaczenie. Przykładowo jabłka symbolizowały biblijny owoc, a orzechy dobro oraz siłę. Świece, zapalane zamiast sztucznych światełek, miały chronić przed urokami i złymi mocami. Łańcuchy choinkowe natomiast wzmacniały rodzinne więzi. Nie zapominajmy też o umieszczanej na czubku gwieździe betlejemskiej. Jej zadaniem z kolei było czuwanie nad bliskimi, którzy powracali do swoich domów po wspólnej wigilii. Wiele z tych elementów oczywiście wciąż można zobaczyć na choinkach, ale priorytetem często są raczej aspekty estetyczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA