Powiedzcie "ser". Fotograf nauczył gryzonie robić zdjęcia. Teraz same cykają sobie selfie

Szczury nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Są to jednak niezwykle inteligentne zwierzęta, opisywane jako lojalne i kochające. Pewien artysta postanowił sprawdzić, jak mądre są w rzeczywistości te stworzenia. Uznał więc, że nauczy je robić sobie selfie. Efekt? Sami zobaczcie.

Nie od dziś wiadomo, że szczury są niezwykle inteligentnym stworzeniami. Potrafią pokonywać przeszkody, rozwiązywać zagadki, a nawet - jak się okazuje - robić sobie selfie. Nauczył je tego pewien fotograf, a zwierzęta były zachwycone. Napstrykały sobie całą masę foteczek.

Zobacz wideo Szczury grasują we Wrocławiu. Bezczelnie biegają nawet po dworcu głównym

Nauczył szczury robić sobie zdjęcia. Eksperyment miał ciekawe efekty

Szczury są ssakami z rodziny myszowatych, które rozprzestrzeniły się niemal po całym świecie - wyjątkiem jest Antarktyda. Są łagodnymi i niezwykle inteligentnymi stworzeniami, które chętnie żyją w pobliżu człowieka. Niewiele osób wie jednak, że można z nimi nawiązać więź, podobną do tej, jaką nawiązuje się z psem. Coraz więcej osób decyduje się na hodowlę szczurów. Miłośnicy tych pupili opisują je jako wierne, i kochające. Augustin Lignier, francuski artysta, postanowił natomiast przetestować, jak inteligentne mogą być - nauczył je robić sobie selfie.

Wszystko zaczęło się jednak od doktora Burrhusa Frederica jednego z najsłynniejszych psychologów badających teorię behawioryzmu. W latach 50. XX wieku prowadził badania dotyczące zachowania człowieka. Uznał on, że jego przyczyn nie powinno się doszukiwać w osobowości, a środowisku zewnętrznym. Właśnie to było inspiracją dla Ligniera do przeprowadzenia szczurzego eksperymentu fotograficznego. Przez dwa miesiące uczył szczury obsługi fotobudki. W końcu nauczyły się, jak przyciskać mały guzik migawki, która robiła im zdjęcia. Na początku za każde wciśnięcie przycisku dostawały kostkę cukru. Później jednak robiły to już same z siebie. Eksperyment zakończył się setkami zabawnych zdjęć. 

 

Szczury są podobne do ludzi. Kostka cukru jest jak lajki i komentarze

Celem eksperymentu Lingera było udowodnienie, że zachowanie szczurów niczym nie różni się od zachowania człowieka korzystającego z mediów społecznościowych. Artysta chciał w ten sposób przekazać, że firmy odpowiedzialne między innymi za Facebooka czy Instagrama trzymają nas w niewoli. Jak tłumaczy, polubienia i komentarze innych użytkowników są dla nas "uzależniającym cukrem". Wywołują bowiem takie same reakcje jak u szczurów kostka cukru. Nasz mózg dostaje wówczas dawkę dopaminy, czyli hormonu odpowiadającego za odczuwanie szczęścia i motywowanie do działania. Jak donosi portal Genialne, szacuje się, że aż 10 procent amerykanów jest uzależnionych od mediów społecznościowych. Specjaliści z Amerykańskiego Centrum ds. Uzależnień tłumaczą:

Badania wykazały, że udostępnienia i polubienia powodują, że obszar nagrody w mózgu wyzwala ten sam rodzaj reakcji chemicznej, co w przypadku narkotyków takich jak kokaina
Więcej o: