W Europie pojawił się nowy gatunek pluskiew. Te insekty o wiele trudniej wytępić. Czy dotrą do Polski?

Pluskwy nadal opanowują Europę. Po Francji przyszedł czas na Wielką Brytanię, a teraz naukowcy odkrywają w kolejnych państwach zupełnie nowy gatunek. Czy pluskwy da się wytępić? Ta tropikalna odmiana jest o wiele bardziej odporna na chemiczne preparaty.

Od miesięcy media donoszą o pladze pluskiew we Francji i Wielkiej Brytanii. Te nieznośne szkodniki zagnieżdżają się w meblach, głównie w łóżkach, a po nocy można zauważyć na ciele czerwone ugryzienia. Rozpoznanie owadów to jednak dopiero połowa sukcesu. Najtrudniejsze jest pozbycie się ich z mieszkania na dobre. Już teraz niektóre specyfiki na insekty nie są skuteczne, a niedługo wszystkie staną się bezużyteczne, bowiem właśnie wykryto nową, bardziej odporną odmianę pluskiew.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Jak sprawdzić czy w moim łóżku są pluskwy? Tego gatunku możesz nie rozpoznać

Cimex hemipterus, czyli pluskwa egzotyczna, pierwotnie występowała tylko w gorących krajach w okolicach równika. W ostatnich latach zaczęła się jednak coraz częściej pojawiać w Europie. Zawitała już w chłodnych państwach, taki jak Norwegia czy Rosja, co oznacza, że stała się odporna na niższe temperatury i nie ma przeszkód, by rozwijała się w pozostałych częściach tego kontynentu. Coraz więcej osobników jest zauważanych we Francji i Włoszech, więc bardzo prawdopodobne, że pojawiła się już także w Wielkiej Brytanii.

Mogą być tutaj, po prostu o tym nie wiemy. Problem polega na tym, że zarówno cimex hemipterus, jak i bardziej powszechny cimex lectularius, mają bardzo podobny wygląd, więc wyobrażam sobie, że przeciętny kontroler szkodników miałby trudności z ich rozróżnieniem

- powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Sun" dr Will, naukowiec z University of Sheffield's School of Biosciences. Specjalista sugerował tym samym, że przypadki odnalezienia tropikalnych insektów mogły nie być zgłaszane.

Przy naszym stale ocieplającym się klimacie jest tylko kwestią czasu, kiedy gatunki, które wcześniej występowały tylko w tropikach, zadomowią się tutaj w Wielkiej Brytanii

- dodał. Jak dotąd nie pojawiły się informacje o tym, że pluskwa egzotyczna zawitała do Polski. Jednak fakt, że zaczyna występować w coraz większej liczbie europejskich państw, rodzi takie niebezpieczeństwo. 

Jak pozbyć się pluskwy z domu? Walka z tym gatunkiem nie będzie łatwa

Pluskwa tropikalna jest bardzo podobna do powszechniejszych gatunków. Cimex hemipterus różni się jednak tym, że ma nieco węższą twarz. Co ciekawe, może mieć grubszy egzoszkielet, przez co jest bardziej odporna na działanie środków owadobójczych.

Większość produktów do zwalczania pluskiew została opracowana dla pluskiew pospolitych z założeniem, że będą one również działać na pluskwy tropikalne. Jednak odkrywane są kolejne różnice biologiczne między gatunkami

- powiedział dr Chow-Yang Lee z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W Stanach Zjednoczonych również odkryto tropikalny gatunek. W 2016 roku pojawił się na Florydzie po raz pierwszy od 60 lat. Kolejnych osobników zidentyfikowano w 2020 roku na Hawajach. Z kolei w latach 2002-2018 pojawiła się kilka razy w Europie Środkowej. Amerykańscy naukowcy ostrzegli również że cimex hemipterus może też wpływać na zdrowie człowieka z uwagi na "istnienie różnych związków antygenowych w ślinie". Insekty mogą powodować zapalenie wątroby i przenosić groźną chorobę Chagasa. Zdaniem naukowców, do rozprzestrzeniania gatunku mogły się przyczynić wzmożone podróże po ustaniu pandemii COVID-19. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA