Określone zasady dotyczące ubioru pracowników, czyli tzw. dress code, nie są czymś niezwykłym. Zrozumiałe jest także to, że pracodawcy oczekują określonego zachowania podczas pracy. U niektórych mogą pojawiać się jednak pewne wątpliwości, gdy taka kontrola zaczyna dotyczyć obszarów niezwiązanych bezpośrednio z wykonywanymi zadaniami. Fabryka Świętego Piotra we wspomnianym zaktualizowanym regulaminie odniosła się do różnych spraw, w tym takich, które mogą zaskakiwać.
Fabryka Świętego Piotra to instytucja działająca przy Stolicy Apostolskiej, której początki sięgają XVI wieku. Jest odpowiedzialna za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację Bazyliki św. Piotra. Pracują tam rzemieślnicy różnych specjalności, dekoratorzy, personel techniczny i konserwatorzy dzieł sztuki. Część z nich w czasie pracy ma bezpośredni kontakt z tysiącami wiernych i turystów odwiedzających bazylikę, w związku z czym stanowią poniekąd wizytówkę tego miejsca. To właśnie z tego względu do regulaminu wprowadzono pewne zmiany. Jak donosi Catholic News Agency, dokument ten opublikowano 29 czerwca tego roku, niedługo przed Jubileuszem 2025. Co dokładnie w nim ustalono?
Nowy regulamin zobowiązuje pracowników do noszenia przyzwoitego stroju, odpowiedniego do okoliczności związanych z wykonywanymi zadaniami. Ponadto zabronione są tatuaże i piercing w widocznych miejscach. Oczekuje się również uprzejmości i szacunku dla miejsca świętego, a także przestrzegania zasad wzorowego zachowania religijnego i moralnego w życiu prywatnym oraz rodzinnym. Warto podkreślić, że jeszcze przed podpisaniem umowy z pracodawcą pracownicy muszą dostarczyć m.in. świadectwo chrztu, bierzmowania, a w przypadku osób w związkach małżeńskich, akt ślubu kościelnego - i tylko ten się liczy. Do tego dochodzi zaświadczenie o zaangażowaniu religijnym, moralnym i cywilnym wydane przez proboszcza lub innego uprawnionego księdza. To jednak jeszcze nie wszystko.
W nowym regulaminie zwrócono również dużą uwagę na kwestię poufności. Pracownicy Fabryki Świętego Piotra nie mogą udzielać informacji o działalności bazyliki osobom trzecim. Zabronione jest też przyjmowanie obcych osób w miejscu pracy bez zezwolenia przełożonego, wynoszenie oryginalnych dokumentów lub ich jakichkolwiek kopii, a także wysyłanie prywatnej korespondencji z miejsca pracy czy otrzymywanie jej na ten adres. Jest to zatem sporo ograniczeń, ale zatrudnienie w tym miejscu wiąże się też z pewnymi korzyściami.
Według informacji udostępnionych przez portal Deon.pl, pracownicy Fabryki Świętego Piotra pracują 36 godzin tygodniowo, przy czym w ramach nadgodzin wymiar ten może być zwiększony do 48 godzin. Przysługuje im oczywiście 26 dni urlopu wypoczynkowego oraz wolne z okazji obowiązkowych świąt państwowych i kościelnych. Na dodatkowy odpoczynek od pracy mogą też liczyć m.in. z okazji rocznicy wyboru Następcy św. Piotra, urodzin papieża i rocznicy powstania Państwa Watykańskiego. W sumie jest to 15 dodatkowych dni wolnych w ciągu całego roku kalendarzowego. Wstąpienie w związek małżeński wiąże się z dwutygodniowym płatnym urlopem, a narodziny dziecka to trzy dni urlopu i prawo do sześciu miesięcy pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego. Karmiące matki dzieci do drugiego roku życia mogą natomiast skrócić dzienny czas pracy o dwie godziny. Co więcej, wszystkim pracownikom przysługuje zagwarantowana przez regulamin trzynasta pensja w wysokości miesięcznego podstawowego wynagrodzenia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.