To nie żart. W warszawskim metrze chcą zakazać chodzenia po schodach

Choć metro warszawskie działa od prawie 30 lat, to właśnie pojawił się zaskakujący problem. Jego źródłem mają być awarie schodów ruchomych. Zdaniem Transportowego Dozoru Technicznego konstrukcja jest poddawana zbyt intensywnej eksploatacji przez chodzenie. Czy będzie to zabronione?

Metro stanowi w Warszawie jeden z głównych środków komunikacji miejskiej. Aktualnie można w ten sposób dostać się do 39 stacji rozmieszczonych po całym mieście, dzięki czemu transport jest o wiele szybszy niż w przypadku poruszania się po zakorkowanych ulicach. Wkrótce mogą jednak pojawić się utrudnienia z uwagi na awarie schodów. Rozwiązaniem problemu ma być... zakaz chodzenia.

Zobacz wideo Wiadomości Szarpanina na stacji metra. Udaremniono próbę zepchnięcia człowieka na torowisko

Metro Warszawa: stacje. Co dalej ze chodami ruchomymi?

Kilka lat temu doszło do uszkodzenia schodów ruchomych na stacji metra Centrum. Badając przyczyny awarii, Transportowy Dozór Techniczny przedstawił zaskakujące wnioski. Jego zdaniem problem stanowi "kampania wdrożona przez Metro, zezwalająca pasażerom na chodzenie po schodach ruchomych". Mowa o akcji nagłaśniającej kulturę poruszania się po schodach ruchomych, obowiązującej w niemal każdym zakątku świata. Chodzi dokładniej o ustawianie się po prawej stronie schodów, by osoby, którym się śpieszy, mogły szybciej poruszać się lewą stroną. To bardzo popularny zwyczaj, jednak mimo to już w 2018 roku TDT podało w swoim oświadczeniu, że "wyraża kategoryczny sprzeciw przeciwko takiemu zezwoleniu". Wynika to nie tylko z intensywnej eksploatacji schodów, ale także z kwestii bezpieczeństwa. Jak podaje moto.pl, chodzenie po schodach ruchomych mogłoby powodować upadki i urazy pasażerów. W związku z tym zaproponowano alternatywne rozwiązanie.

Czy ruchome schody są bezpieczne? Zaskakujące rozwiązanie TDT

Aby ułatwić pasażerom poruszanie się po schodach ruchomych na stacjach metra, Transportowy Dozór Techniczny proponuje zajmować miejsca naprzemiennie. Takie rozwiązanie miałoby być lepsze dla samej konstrukcji, jak i ograniczałoby chodzenie po stopniach. Osoby, które się śpieszą, powinny natomiast skorzystać z klasycznych schodów znajdujących się zaraz obok. Taka opinia zaskoczyła nie tylko samych podróżnych, ale także Metro Warszawskie. Przedstawiciele tej jednostki wskazali trzy powody, dla których ten pomysł nie ma większego sensu i najprawdopodobniej nie zostanie zrealizowany.

  1. Pierwszym z nich jest fakt, że schody ruchome znajdują się na stacjach metra od ponad dwudziestu lat i w tym czasie przechodzą regularne kontrole oraz wymagane prawem badania pozwalające pasażerom na wykorzystanie konstrukcji w pełni. 
  2. Zakaz chodzenia po schodach wydaje się kategoryczny i trudny do zweryfikowania. Choć Metro Warszawskie twierdzi, że uczuli pasażerów na problem związany ze stopniami, to nie ma gwarancji, że każdy będzie stosował się do nowych zasad.
  3. Regulacja dotyczy tylko schodów ruchomych w metrze. Problem intensywnej eksploatacji schodów spowodowanej chodzeniem nie występuje w innych obiektach, takich jak na przykład galeria handlowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.