Jak informuje serwis TVN24, tylko w 2022 roku biznesplan polskiego Kościoła pozwolił na wygenerowanie setek milionów zysku. Specyficzne przepisy sprawiają, że pieniądze nie były w żaden sposób opodatkowane, a do kasy państwa nie wpłynęła ani złotówka podatku dochodowego.
Choć media regularnie rozpisują się na temat kolejnych biznesów polskiego Kościoła, który aktualnie jest już częścią branży hotelarskiej, budowlanej oraz nieruchomości, ten wciąż może liczyć na pewnego rodzaju taryfę ulgową. Jego przedstawiciele korzystają ze specjalnego przepisu, czyli kościelnej ulgi podatkowej. Właśnie w ten sposób unikają obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), który w obowiązuje również świeckich przedsiębiorców. Dokładny zysk Kościoła jest ciężki do określenia, ponieważ ani Konferencja Episkopatu Polski, ani Ministerstwo Finansów nie prowadzą rejestru, który uwzględniałby wszystkie jego działalności gospodarcze. Pewne jest jednak to, że kwoty sięgają co najmniej kilkuset milionów złotych rocznie. Potencjalne zarobki Kościoła można natomiast oszacować właśnie dzięki wspomnianej wcześniej uldze.
Według danych Ministerstwa Finansów, przytoczonych przez serwis TVN24, w 2022 roku kościelne biznesy, na które składało się ponad tysiąc podmiotów, przyniosły około 324 mln zysku. Natomiast 2018 roku w spisie ujęto 803 podmioty, dzięki którym wygenerowano 184 mln zysku. Oczywiście od tych kwot nie odprowadzono podatku. Zgodnie z ustawą o CIT zyski kościelne mogą być nieopodatkowane, jeśli zostaną przekazane na konkretne cele, w tym między innymi: kultu religijnego, edukacyjne lub inwestycje sakralne.
Na tak pokaźne kwoty składają pieniądze z trzech źródeł. Pierwszym z nich jest nieopodatkowana taca kościelna oraz wszelkie dotacje, drugim wsparcie od państwa, natomiast ostatnim różnego rodzaju biznesy. Jednym z przykładów jest archidiecezja warszawska, która czerpie zyski z wynajmu nieruchomości zlokalizowanych w centrum stolicy. Biurowiec Roma Office Center powstał na terenie dawnego budynku Centrum Akcji Katolickiej, ma 12 kondygnacji, posiada garaż na 189 samochodów, a wewnątrz znajdują się wynajmowane biura i restauracje. Inne archidiecezje również mogą pochwalić się pokaźnymi inwestycjami. Jedną z nich jest diecezja tarnowska, która prowadzi spółkę o nazwie Refugium zarządzającą zarówno własnymi, jak i dzierżawionymi nieruchomościami. W 2023 roku osiągnęła przychody na poziomie 2,2 mln złotych, a zysk wyniósł ponad 200 tys. złotych. Natomiast Archidiecezja Lubelska posiada spółkę Pontes, której siedziba znajduje się w kurii. W ubiegłym roku udało jej się wygenerować przychody na poziomie 6,2 mln złotych i zysk w wysokości 1,4 mln złotych. Żadna z nich nie zapłaciła podatku dochodowego. Warto pamiętać, że jest to jedynie "kropla w morzu", a podobnych biznesów w Polsce jest znacznie więcej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.