Śledztwo dotyczące włamania na konta lekarzy zarejestrowanych na elektronicznej platformie ZUS i nieuprawnionego przetwarzania danych ponad 86 tys. pacjentów prowadzi Prokuratura Okręgowa w Tarnowie. Informatyk z województwa łódzkiego miał działać między styczniem 2023 roku a kwietniem 2024 roku i w tym czasie złamać hasła do kont aż 63 lekarzy.
Podejrzenia o wycieku danych z platformy ZUS zaczęły się od odkrycia jednego z lekarzy z Tarnowa. Zauważył, że ktoś dostał się do jego konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Mężczyzna zgłosił sprawę policji, a wtedy okazało się, że podobnych przypadków jest znacznie więcej. Jak informuje TVN24, podejrzany informatyk miał złamać zabezpieczenia kont 63 lekarzy zarejestrowanych na PUE ZUS i uzyskać dane dokładnie 86 058 pacjentów. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Tarnowie przy wsparciu Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach. Z jej ustaleń wynika, że za włamaniem stoi 36-letni Kamil B., informatyk z województwa łódzkiego karany wcześniej za naruszenie praw autorskich i kradzież programów komputerowych. Mężczyznę udało się aresztować 24 września 2024 roku i postawiono mu zarzuty dotyczące hackingu oraz naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych.
Za postawione zarzuty mężczyźnie grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Choć prokuratura wnioskowała o tymczasowy areszt, sąd zdecydował, że wystarczające będą: kaucja, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.
Złożyliśmy zażalenie na odmowę aresztu
- przekazał Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, cytowany przez serwis Fakt. Dodał również, że "36-latek nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień". Warto zaznaczyć, że obecnie wciąż prowadzone są działania, których celem jest ustalenie, czy podejrzany o włamanie bezprawnie wykorzystał wykradzione dane pacjentów. Jeśli do tego doszło, istotne jest również to, w jaki sposób się nimi posługiwał.
Serwis PUE ZUS działa już od 2012 roku i na ten moment obsługuje ponad 10 mln użytkowników. Jest to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki platformie można składać poszczególne wnioski online, weryfikować dane i tworzyć elektroniczne dokumenty. Co więcej, pozwala lekarzom między innymi na wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.