Rząd wprowadza nowy podatek. Polacy muszą przygotować się na to, że w tych miejscach zapłacą więcej

Opakowania z tworzywa sztucznego stanowią duże zagrożenie dla środowiska. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzanie dodatkowych opłat. Przykładowo, już od kilku lat obowiązują opłaty za jednorazowe reklamówki. Wkrótce będziemy płacić też nowy podatek za plastikowe kubki i pudełka.

Nowy podatek zostanie wprowadzony zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, który został opublikowany w środę 10 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dotyczy on ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, która ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów Unii Europejskiej.

Zobacz wideo Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowy podatek za plastikowe opakowania. Ile trzeba będzie zapłacić według nowych przepisów?

Jak podaje portal Business Insider, ustawa określiła bodźce ekonomiczne, które mają wpłynąć na ograniczenie stosowania produktów z tworzyw sztucznych oferowanych klientom. Dotyczy to m.in. kubków na napoje z pokrywkami i wieczkami, a także pojemników na żywność, w tym tej typu fast food. Zgodnie z dokumentem maksymalna opłata za wydanie klientom tych produktów to 1 zł. Niemniej opublikowany projekt rozporządzenia przewiduje niższe stawki. Za kubki na napoje z pokrywką lub wieczkiem będziemy musieli zapłacić dodatkowe 20 gr. Natomiast w przypadku pojemników na żywność opłata ta wyniesie 25 gr. Należy podkreślić też, że mowa tutaj o pojemnikach, w których umieszczana jest żywność gotowa do bezpośredniego spożycia bez dalszej obróbki, zarówno na miejscu, jak i na wynos. Wyjątek stanowić będą pojemniki na napoje, talerze oraz paczki i owijki zawierające żywność.

Dodatkowa opłata za plastikowe opakowania. Kogo obejmą nowe przepisy i od kiedy zaczną obowiązywać?

Z uzasadnienia projektu wynika, że nowe opłaty będą pobierane przez przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, którzy wydają klientom produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzyw sztucznych. Szczegółowa lista tych produktów została uwzględniona w załączniku 6. do ustawy wdrażającej SUP (dyrektywę single use plastic).

Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od początku przyszłego roku, czyli od 1 stycznia 2024. Od tej daty konsumenci będą musieli liczyć się ze wzrostem cen gotowych posiłków w punktach gastronomicznych i nie tylko.

Może cię też zainteresować:

- Przed opłatą nie uchroni nas nawet kapliczka. Kara za brak tego dokumentu to nawet 5 tys. zł
- Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy. Tych 10 przepisów jest kluczowych. W 2023 powinien znać je każdy
- Ci pracownicy będą zarabiać więcej. Dodatek nocny 2023 wzrósł od stycznia i czeka nas kolejna podwyżka

Więcej o:
Copyright © Agora SA