Od kilku lat 500 plus jest najważniejszym świadczeniem wychowawczym, z którego tytułu rodzice otrzymują comiesięczne wsparcie finansowe. Teraz nastał ostatni moment, aby złożyć wniosek o dodatkowe pieniądze w nowym okresie świadczeniowym. Komu może zostać odebrane 500 plus? Czasu zostało niewiele.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W ramach programu Rodzina 500 plus na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości 500 zł co miesiąc, bez ograniczeń w kontekście dochodów rodziny. Świadczenie wychowawcze przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Okres jego przyznawania trwa od 1 czerwca do 31 maja danego roku kalendarzowego. W tym przypadku termin składania wniosku jest niezwykle istotny, gdyż zbyt późne dostarczenie dokumentów może wiązać się z utratą pieniędzy w danym miesiącu. Ubiegający się o 500 plus powinni złożyć wniosek, uzupełniony o odpowiednie dokumenty do 30 kwietnia 2023. Co jeżeli został on złożony później? Wnioskodawca musi liczyć się z przerwą w wypłatach.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o konieczności złożenia wniosku dotyczącego świadczenia 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy, trwający od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Osoby, które dokonały tego do końca kwietnia, dostaną pieniądze już w czerwcu, natomiast ci, którzy złożą wniosek od 1 do 30 czerwca, otrzymają 500 plus nieco później wraz z wyrównaniem od czerwca. W przypadku świadczeniobiorców dostarczających dokumenty po 30 czerwca sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż utracą oni cześć należnych im pieniędzy.
W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca 2023 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego
- tłumaczy resort rodziny, cytowany przez "Strefę Biznesu". Oznacza to, że osoby, które:
Nowe wnioski można złożyć za pomocą rządowego portalu Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.