Dodatek mieszkaniowy 2023. Rząd pomoże zapłacić za czynsz. Trzy proste warunki i jeden wniosek

Kto może liczyć na dodatek mieszkaniowy 2023? To świadczenie pieniężne przysługuje wyłącznie nielicznym. Oni mogą skorzystać z dodatkowej pomocy przy utrzymaniu nieruchomości. Aby otrzymać zastrzyk gotówki, należy spełnić istotne warunki. Jeżeli o tym zapomnisz, możesz zostać z niczym.

W dobie wciąż rosnącej inflacji i znacznego wzrostu kosztów życia każda pomoc finansowa jest na wagę złota. Jednym ze świadczeń mających na celu podbudowanie budżetu domowego jest dodatek mieszkaniowy. W jaki sposób można z niego skorzystać? Dopłata zależy od wielu czynników.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo dodatek mieszkaniowy 2023? Mogą ubiegać się także emeryci i renciści 

Dodatek mieszkaniowy to dofinansowanie wypłacane osobom w trudnej sytuacji finansowej, także seniorom, którzy otrzymują niską emeryturę. Przeznaczony jest dla tych, którzy nie są w stanie opłacić samodzielnie czynszu oraz poradzić sobie z pozostałymi kosztami związanymi z utrzymaniem mieszkania. Aby otrzymać dopłatę, należy spełnić kilka warunków: 

  • posiadać tytuł prawny do zamieszkiwania danej nieruchomości (nie jest konieczna własność),
  • spełnić kryterium dochodowe, które aktualnie wynosi 1903,85 zł dla gospodarstw wieloosobowych oraz 2538,46 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
  • spełnić kryterium powierzchniowe, czyli: dla 1 osoby 35 m kw, dla 2 osób 40 m kw, dla 3 osób 45 m kw, dla 4 osób 55 m kw, dla 5 osób 65 m kw, dla 6 osób 70 m kw. 

Wraz z każdą kolejną osobą dopuszczalna powierzchnia zwiększa się o 5 m kw

To on wymyślił 500 plus. Tak komentuje obietnice Kaczyńskiego 'To powinno już być 900 zł, a nie 800' 800 plus od czerwca 2023? Morawiecki nie pozostawia złudzeń

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Nie wszyscy dostaną tyle samo

Dodatek mieszkaniowy wynosi tyle, ile różnica między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową lokalu a kwotą wydatków na utrzymanie mieszkania, takich jak czynsz, opłaty za energię i koszty eksploatacji. Dopłata zależna jest od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe: 

  • 15 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 12 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie 2-4 osobowym, 
  • 10 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie 5 osobowym lub większym.

Warto pamiętać, że wypłata dodatku może zostać wstrzymana, gdy zarządca budynku mieszkalnego poinformuje organ wydający decyzję o bieżących zaległościach w ponoszeniu opłat mieszkaniowych w okresie otrzymywania dodatku mieszkaniowego.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Ci Polacy mogą dostać do 58 tys. zł. Mało znane formy dofinansowania

Wniosek o dodatek mieszkaniowy 2023. Bez tych dokumentów ani rusz

Dodatkowe pieniądze nie są przyznawane z urzędu, a osoby chcące ubiegać się o dodatek mieszkaniowy są zobligowane do złożenia odpowiedniego wniosku. Należy złożyć go w formie papierowej w urzędzie miasta lub gminy, lub online za pomocą strony gov.pl. Do wniosku trzeba dołączyć deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz dokumenty potwierdzające wysokość ponoszonych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku wydatków związanych utrzymaniem zajmowanego mieszkania

Więcej o: