Dodatek aktywizacyjny 2023. Ci Polacy mogą otrzymać ponad 600 zł miesięcznie. Warunki są proste

Dodatek aktywizacyjny ma na celu wsparcie osób bezrobotnych, ale nie wszystkich z nich. Choć wiąże się on bezpośrednio z zasiłkiem dla bezrobotnych, między tymi świadczeniami jest zasadnicza różnica. Wyjaśniamy, ile wynosi dodatek aktywizacyjny 2023 i kto dokładnie może się o niego ubiegać.

Przyznanie dodatku aktywizacyjny jest związane przede wszystkim z jednym czynnikiem: chęcią podjęcia pracy. Jego celem jest zmotywowanie osób bezrobotnych do aktywnego poszukiwania nowego zatrudnienia i powrotu na rynek pracy.

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kto może uzyskać dodatek aktywizacyjny 2023? Kilka sytuacji odbierze nam to prawo

Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej, której przyznany został zasiłek dla bezrobotnych, o ile w czasie obejmującym prawo do tego zasiłku podejmie ona zatrudnienie. Może to nastąpić w wyniku samodzielnego poszukiwania pracy lub po skierowaniu przez urząd pracy. Oznacza to, że choć dodatek aktywizacyjny jest przyznawany osobie bezrobotnej, wypłata pieniędzy następuje po wyrejestrowaniu z urzędu i podęciu zatrudnienia.

Dodatek aktywizacyjny nie zostanie przyznany, jeśli osoba bezrobotna:

  • zostanie skierowana przez urząd pracy do wykonywania robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy;
  • podejmie zatrudnienie u pracodawcy, u którego była zatrudniona bezpośrednio przed rejestracją w urzędzie;
  • podejmie zatrudnienie za granicą;
  • przebywa na urlopie bezpłatnym.

Dodatek aktywizacyjny 2023: ile wynosi? Jego wysokość jest uzależniona od zasiłku dla bezrobotnych

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, dodatek aktywizacyjny jest równy połowie zasiłku dla bezrobotnych, który obowiązuje w danym roku. W 2023 jest to zatem 652,05 zł brutto. Dodatek aktywizacyjny wypłacany jest co miesiąc przez połowę okresu, w jakim danej osobie przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych. Co ważne, dotyczy to osób, które znalazły nowe zatrudnienie samodzielnie.

Sytuacja ta wygląda nieco inaczej w przypadku skierowania do pracy przez PUP. Wówczas osoby uprawnione do dodatku aktywizacyjnego będą otrzymywać pieniądze przez cały okres, w jakim przysługiwałby im zasiłek dla bezrobotnych. Zmienia się także wysokość świadczenia. Stanowi ona tu różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem. Niemniej kwota ta nadal nie może być wyższa niż 50% zasiłku dla bezrobotnych.

Może cię też zainteresować:

- Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile może wynieść podwyżka płacy minimalnej? Jest odpowiedź Ministerstwa
- Teraz możesz dostać od miasta nawet 1500 złotych na dziecko. Czasu na składanie wniosków zostało niewiele
- Co z nowym bonem turystycznym? Padła oficjalna deklaracja ze strony rządu

Więcej o: