Przyznanie dodatku aktywizacyjny jest związane przede wszystkim z jednym czynnikiem: chęcią podjęcia pracy. Jego celem jest zmotywowanie osób bezrobotnych do aktywnego poszukiwania nowego zatrudnienia i powrotu na rynek pracy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej, której przyznany został zasiłek dla bezrobotnych, o ile w czasie obejmującym prawo do tego zasiłku podejmie ona zatrudnienie. Może to nastąpić w wyniku samodzielnego poszukiwania pracy lub po skierowaniu przez urząd pracy. Oznacza to, że choć dodatek aktywizacyjny jest przyznawany osobie bezrobotnej, wypłata pieniędzy następuje po wyrejestrowaniu z urzędu i podęciu zatrudnienia.
Dodatek aktywizacyjny nie zostanie przyznany, jeśli osoba bezrobotna:
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, dodatek aktywizacyjny jest równy połowie zasiłku dla bezrobotnych, który obowiązuje w danym roku. W 2023 jest to zatem 652,05 zł brutto. Dodatek aktywizacyjny wypłacany jest co miesiąc przez połowę okresu, w jakim danej osobie przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych. Co ważne, dotyczy to osób, które znalazły nowe zatrudnienie samodzielnie.
Sytuacja ta wygląda nieco inaczej w przypadku skierowania do pracy przez PUP. Wówczas osoby uprawnione do dodatku aktywizacyjnego będą otrzymywać pieniądze przez cały okres, w jakim przysługiwałby im zasiłek dla bezrobotnych. Zmienia się także wysokość świadczenia. Stanowi ona tu różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem. Niemniej kwota ta nadal nie może być wyższa niż 50% zasiłku dla bezrobotnych.
Może cię też zainteresować:
- Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile może wynieść podwyżka płacy minimalnej? Jest odpowiedź Ministerstwa
- Teraz możesz dostać od miasta nawet 1500 złotych na dziecko. Czasu na składanie wniosków zostało niewiele
- Co z nowym bonem turystycznym? Padła oficjalna deklaracja ze strony rządu