Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile może wynieść podwyżka płacy minimalnej? Jest odpowiedź Ministerstwa

Minimalne wynagrodzenie 2021 i 2022 wiązało się ze znaczną podwyżką. Tegoroczna płaca minimalna również wzrosła, jednak prognoza na przyszły rok stanowiła dotąd dużą niewiadomą ze względu na niejasności w przepisach. Wyjaśniamy, jak może zmienić się płaca minimalna od stycznia.

Minimalne wynagrodzenie wzrosło od 1 stycznia 2023 do kwoty 3490 zł. Jednak według przepisów, jeśli prognozowana inflacja na dany rok jest wyższa niż 5%, płaca minimalna musi być zmieniona dwa razy w roku. W lipcu czeka nas więc kolejna podwyżka, tym razem do kwoty 3600 zł.

Zobacz wideo Podwyżki dla polityków? Szłapka: Myślę, że Senat odrzuci ten projekt

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wzrośnie minimalne wynagrodzenie 2024? Rząd rozwiewa wątpliwości

Sytuacja wymagająca podwójnej waloryzacji minimalnego wynagrodzenia ma miejsce po raz pierwszy od momentu wprowadzenia tych przepisów, w związku z czym pojawiło się wiele wątpliwości. Niejasne było dotąd to, która kwota powinna stanowić podstawę wyliczania podwyżki najniższego wynagrodzenia. Business Insider postanowił zatem skierować pytanie w tej sprawie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. będzie brane pod uwagę minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące od dnia 1 lipca 2023 r., tj. 3600 zł

- czytamy w odpowiedzi resortu cytowanej przez portal.

Płaca minimalna 2024: prognozy. Różnice między związkowcami a pracodawcami

Związki zawodowe zgadzają się ze stanowiskiem resortu odnośnie podstawy wyliczenia płacy minimalne. Jednocześnie wskazują też konieczność dodatkowych zmian.

Podtrzymujemy naszą opinię, że wzrost należy zwiększyć dodatkowo o 2/3 wskaźnika wzrostu PKB […] Powinniśmy więc brać pod uwagę najniższą płacę obowiązującą w momencie negocjacji, czyli 3490 zł. To oznacza, że płaca minimalna w przyszłym roku powinna wynosić co najmniej 4 320,40 zł

- mówi Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej OPZZ.

Pracodawcy zwracają jednak uwagę, że przyjęcie wyższej bazy wyliczeń miałoby niekorzystny wpływ na wskaźnik zmiany miesięcznej stawki płacy minimalnej, który wpływa na wzrost stawki godzinowej.

Przy bazie 3545 zł, wskaźnik ten wynosi 20,01 proc., co oznaczałoby wzrost stawki godzinowej do 28,20 zł. Jeśli jednak przyjmujemy jako bazę kwotę 3600 zł, to wskaźnik ten maleje do 17,94 proc., co przekłada się na niższą stawkę godzinową, na poziomie 27,70 zł

- tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Należy mieć również na uwadze, że w przyszłym roku ponownie czeka nas podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia, w styczniu oraz w lipcu. Co więcej, płaca minimalna wzrośnie o co najmniej 646 zł w porównaniu z kwotą obowiązującą na koniec 2023.

Może cię też zainteresować:

- 1300 złotych dla każdego obywatela. Taki zastrzyk gotówki proponuje Polakom rząd
- Ekwiwalent przysługujący pracownikowi za urlop wypoczynkowy. Wiemy, jak prawidłowo go obliczyć
- Wakacje kredytowe najwyraźniej zostaną przedłużone. Wygląda na to, że "banki będą w stanie to udźwignąć"

Więcej o:
Copyright © Agora SA