Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom o długim stażu pracy, które straciły stanowisko pracy nie z własnej winy lub ustało im prawo do renty, lub świadczenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, a wiek uniemożliwia im znalezienie pracy. W tym przypadku należy spełnić dwa rodzaje warunków. Pierwsze są wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o zasiłek przedemerytalny, natomiast drugie są indywidualne i zależą od przyczyn ustania stosunku pracy, jak i stażu pracy oraz wieku. Kto dokładnie może ubiegać się o pieniądze? ZUS przyjrzy się ich sytuacji.
Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zasiłek przedemerytalny 2023. Bez tych warunków nie dostaniesz ani grosza
Aby ZUS mógł przyznać pieniądze, należy spełnić specjalne warunki. Istotną kwestią są warunki indywidualne, które zakładają różne sytuacje losowe.
- Do pierwszej grupy należą osoby, którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, takich jak niewypłacalność pracodawcy czy likwidacja przedsiębiorstwa. Osoba ubiegająca się o świadczenie musiała być zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy i mieć ukończone przynajmniej 56 lat (kobiety) lub 61 (mężczyźni) oraz posiadać okres uprawniający do emerytury, wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Warto pamiętać, że staż pracy może się różnić w zależności od charakteru pracy.
- Do drugiej grupy należą osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które zgłosiły upadłość. W tym przypadku najważniejszy jest okres prowadzenia firmy (nie krótszy niż 24 miesiące) oraz opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. W dniu ogłoszenia upadłości trzeba mieć ukończone 56 lat (kobiety) lub 61 (mężczyźni) i posiadać wymagany okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Warunkiem koniecznym jest także wydane przez sąd postanowienie o upadłości.
- Trzecia grupa osób, które mogą ubiegać się o zasiłek, obejmuje tych, którzy utracili prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Aby otrzymać pieniądze, należy zarejestrować się w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty. Świadczenie przysługuje tym, którzy pobierali rentę przez 5 lat, a w dniu ustania prawa do niej mają ukończone 55 lat (kobiety) lub 60 (mężczyźni), a także posiadają wymagany okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
- Do ostatniej grupy należą osoby, którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci osoby, nad którą sprawowano opiekę. Tutaj kluczowa jest rejestracja w PUP, w terminie 60 dni od momentu ustania prawa do jednego ze świadczeń. Wymagany okres pobierania zasiłku to 365 dni, a wiek to 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Ważny jest także okres uprawniający do emerytury, który wynosi tyle samo, co w przypadku poprzednich grup.
Dla kogo świadczenie przedemerytalne? Te warunki musi spełnić każdy świadczeniobiorca
Warunki indywidualne to nie wszystko. ZUS uwzględni twój wniosek jeżeli:
- przez okres co najmniej 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych,
- wciąż jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyłeś w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych.
Jeżeli w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych byłeś zatrudniony w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, albo innej pracy zarobkowej a wykonywanie tych prac zakończyło się po 180 dniach pobierania zasiłku, wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego musisz złożyć w ciągu 30 dni od dnia ustania tego zatrudnienia
- czytamy na oficjalnej stronie ZUS.
Ile wynosi świadczenie przedemerytalne? Niektórzy mogą dostać mniej pieniędzy
Od 1 marca 2023 roku świadczenie wynosi 1600,70 zł brutto. Ponadto świadczenie podlega corocznej waloryzacji na tych samych zasadach, co emerytury i renty. Warto jednak pamiętać, że kwota zasiłku nie zawsze jest taka sama, gdyż zależy od indywidualnych przypadków.
W inny sposób ustalamy wysokość Twojego świadczenia przedemerytalnego, jeśli świadczenie to uzyskałeś z tytułu ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tej sytuacji świadczenie przyznajemy w ostatnio ustalonej wysokości Twojej renty. Jednak nie może być ono wyższe niż kwota ryczałtowa świadczenia przedemerytalnego
- informuje ZUS.