Przepisy dotyczące pracy zdalnej weszły w życie na początku kwietnia 2023 roku. Od tamtego czasu minęło zatem już parę miesięcy, ale pracownicy i pracodawcy wciąż mają sporo wątpliwości. Należy do nich pytanie, czy pracownik może wykonywać pracę zdalną z plaży. Odpowiedzi na nie udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kodeks pracy nie narzuca pracownikowi, gdzie praca zdalna powinna być wykonywana. Kwestia ta musi być jednak ustalona między pracownikiem a pracodawcą. Może to być miejsce zamieszkanie pracownika lub inne miejsce, które wskaże, a pracodawca wyrazi na nie zgodę. Strony mogą również postanowić, że praca zdalna będzie wykonywana w różnych miejscach, a pracownik będzie każdorazowo informował pracodawcę o zmianach.
Przepisy natomiast nie dopuszczają całkowitej swobody wyboru miejsca wykonywania pracy zdalnej przez pracownika (tj. bez uzgodnienia tego miejsca z pracodawcą)
- czytamy w uzasadnieniu resortu cytowanym przez portal Infor. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, należy więc przyjąć, że praca zdalna może być wykonywana z plaży lub innego miejsca uznawanego typowo za wypoczynkowe. Kluczowe jest jednak wcześniejsze uzyskanie zgody pracodawcy.
Wykonywanie pracy w scenerii, która większości osób kojarzy się z wakacjami, staje się coraz popularniejsze, choć nie do końca jest to związane z pracą zdalną w rozumieniu Kodeksu pracy. Mowa tutaj o zjawisku workation, czyli połączeniu wypoczynku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Na Zachodzie jest dość często spotykane już od kilku lat. Teraz w wyniku upowszechnienia się pracy zdalnej staje się coraz powszechniejsze także i w Polsce. Zazwyczaj dotyczy to pracowników branży IT czy marketingu, zwłaszcza menedżerów i freelancerów.
Najpopularniejsze miejsca wykonywania workation to ciepłe kraje, a więc np. południe Europy. Największą zaletą zaś jest tu oczywiście możliwość odpoczynku w atrakcyjnych lokalizacjach po skończeniu wykonywania swoich obowiązków oraz poznania ciekawych kultur. Co więcej, wyjazd na workcation nie oznacza rezygnacji z dni urlopowych. Z drugiej strony należy podkreślić, że rozwiązanie to wymaga od nas sporo samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem.