Praca zdalna podczas wakacji. Czy można ją wykonywać z plaży? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

Wśród nowych przepisów dla pracowników znalazła się praca zdalna. Kodeks pracy uregulował wiele kwestii związanych z tą formą, jednak niektóre z nich wciąż są niejasne. Jednym z takich obszarów jest miejsce przebywania pracownika. Wyjaśniamy, czy praca zdalna może być wykonywana na plaży.

Przepisy dotyczące pracy zdalnej weszły w życie na początku kwietnia 2023 roku. Od tamtego czasu minęło zatem już parę miesięcy, ale pracownicy i pracodawcy wciąż mają sporo wątpliwości. Należy do nich pytanie, czy pracownik może wykonywać pracę zdalną z plaży. Odpowiedzi na nie udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Praca zdalna. Kodeks pracy określa zasady, ale nie listę miejsc

Kodeks pracy nie narzuca pracownikowi, gdzie praca zdalna powinna być wykonywana. Kwestia ta musi być jednak ustalona między pracownikiem a pracodawcą. Może to być miejsce zamieszkanie pracownika lub inne miejsce, które wskaże, a pracodawca wyrazi na nie zgodę. Strony mogą również postanowić, że praca zdalna będzie wykonywana w różnych miejscach, a pracownik będzie każdorazowo informował pracodawcę o zmianach.

Przepisy natomiast nie dopuszczają całkowitej swobody wyboru miejsca wykonywania pracy zdalnej przez pracownika (tj. bez uzgodnienia tego miejsca z pracodawcą)

- czytamy w uzasadnieniu resortu cytowanym przez portal Infor. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, należy więc przyjąć, że praca zdalna może być wykonywana z plaży lub innego miejsca uznawanego typowo za wypoczynkowe. Kluczowe jest jednak wcześniejsze uzyskanie zgody pracodawcy.

Workation: co to jest i czemu zyskuje popularność? Zalety pracy na wakacjach

Wykonywanie pracy w scenerii, która większości osób kojarzy się z wakacjami, staje się coraz popularniejsze, choć nie do końca jest to związane z pracą zdalną w rozumieniu Kodeksu pracy. Mowa tutaj o zjawisku workation, czyli połączeniu wypoczynku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Na Zachodzie jest dość często spotykane już od kilku lat. Teraz w wyniku upowszechnienia się pracy zdalnej staje się coraz powszechniejsze także i w Polsce. Zazwyczaj dotyczy to pracowników branży IT czy marketingu, zwłaszcza menedżerów i freelancerów.

Najpopularniejsze miejsca wykonywania workation to ciepłe kraje, a więc np. południe Europy. Największą zaletą zaś jest tu oczywiście możliwość odpoczynku w atrakcyjnych lokalizacjach po skończeniu wykonywania swoich obowiązków oraz poznania ciekawych kultur. Co więcej, wyjazd na workcation nie oznacza rezygnacji z dni urlopowych. Z drugiej strony należy podkreślić, że rozwiązanie to wymaga od nas sporo samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem.

Więcej o: