Jeśli masz zaległy urlop, miej się na baczności. Termin wykorzystania go mija lada moment

Pracownik powinien wykorzystać swój urlop wypoczynkowy do końca danego roku kalendarzowego, co nie zawsze się udaje. Zaległy urlop za 2022 rok również jest ograniczony w czasie. W jakim terminie należy pomyśleć o dodatkowych dniach wolnych? Sprawdź, kiedy mija termin.

Według Kodeksu pracy każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę pracownikowi przysługuje corocznie 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego - w zależności od jego stażu pracy. Osoby, które w 2022 roku nie wykorzystały w pełni przysługujących im dni wolnych w ramach urlopu wypoczynkowego, posiadają teraz tzw. zaległy urlop. Do kiedy można go wykorzystać w 2023 roku? Obowiązuje ważny termin, o którym należy pamiętać. 

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaległy urlop - do kiedy trzeba go wykorzystać? Czasu zostało niewiele

Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy niewykorzystany urlop powinien zostać przyznany pracownikowi najpóźniej do 30 września kolejnego roku. W tym przypadku, o spełnieniu danego wymogu decyduje pierwszy dzień urlopu. Jeśli zaległy urlop wypoczynkowy zatrudniony rozpocznie 30 września, to wymogi przepisu zostaną spełnione, a on zostanie wykorzystany w terminie. Ponadto, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, pracodawca ma prawo samodzielnie wysłać pracownika na zaległy wypoczynek, nawet wtedy, kiedy ten nie wyraża na to zgody. Może to zrobić w sytuacji, gdy zatrudniony zwleka z urlopem wypoczynkowym, a zbliża się termin jego wykorzystania. W tej sytuacji powinien posiadać dowody, które wskazują na to, że wnioskował o zaplanowanie urlopu, jednak pracownik nie spełnił jego prośby. 

Zaległy urlop 2023. Kary dla pracodawców są wysokie 

Ponadto nieudzielanie pracownikowi niewykorzystanego urlopu w odpowiednim terminie w większości przypadków (poza przypadkami losowymi takimi, jak choroba pracownika) uznawane jest za wykroczenie przeciwko prawom pracownika określonym w art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Pracodawcy grozi za to kara grzywny w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że tego typu sprawami zajmuje się sąd pracy, który decyduje w kwestiach spornych dotyczących wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu wypoczynkowego

W trakcie zatrudnienia pracownik nie może zrezygnować z urlopu wypoczynkowego w celu otrzymania rekompensaty finansowej. Z tej opcji można skorzystać jedynie w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązywania stosunku pracy - pracodawca może wysłać pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia, przez co nie będzie musiał wypłacać ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Nie ma również możliwości przekazania dni wolnych osobie trzeciej.

Więcej o: