Profile zaufane wkrótce wygasną. ePuap wysyła wiadomości do użytkowników. "Przedłuż ważność"

Za chwilę wygasną profile zaufane, których ważność została automatycznie przedłużona w czasie pandemii COVID-19. Ministerstwo Cyfryzacji wspomina o wiadomościach, a te już zaczęły przychodzić do poszczególnych użytkowników. Jak przedłużyć ważność profilu przed 31 października 2023 roku?

Ważność każdego profilu zaufanego wynosi trzy lata. Na pewne zmiany zdecydowano się podczas pandemii, ponieważ to właśnie w tym czasie termin został automatycznie wydłużony. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie rządowej, po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, ważność profili należy przedłużać samodzielnie. Niektórzy powinni zrobić to już teraz. 

Zobacz wideo Emilewicz: Podatek cyfrowy? Realnie w horyzoncie 2 lat

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Profile zaufane tracą swoją ważność. Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do niektórych Polaków SMS-y

Jak czytamy na stronie gov, jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany w polu "Sposób utworzenia/przedłużenia" użytkownik widzi informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii", to oznacza, że dany profil zostanie unieważniony już 31 października 2023 roku, nawet jeżeli data wygaśnięcia profilu jest inna. Potwierdza to również kampania informacyjna Ministerstwa Cyfryzacji skierowana do osób, których profil zaufany zostanie unieważniony wraz z końcem tego miesiąca. Polacy otrzymają SMS z informacją, gdzie znajdą instrukcję przedłużania profilu zaufanego online. Jak zatem to zrobić? Można dokonać tego od ręki. 

Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego? Można to zrobić online poprzez stronę pz.gov.pl

Szczegółową instrukcję dotyczącą przedłużenia ważności profilu zaufanego można znaleźć na stronie rządowej. Zgodnie z nią, należy: 

  1. Zalogować się na stronie pz.gov.pl.
  2. Rozwinąć menu znajdujące się pod strzałką w prawym górnym rogu i wybrać opcję "Profil zaufany".
  3. W "Szczegółach profilu" wybrać "Przedłuż ważność lub zmień dane", a następnie kliknąć "Dalej".
  4. Potwierdzić lub edytować swoje dane kontaktowe.
  5. Otworzyć SMS lub e-mail z kodami autoryzacyjnymi i wpisać je w odpowiednie pola, a następnie znów kliknąć "Dalej".

Jeśli użytkownik wykona wszystko poprawnie, otrzyma informację o przedłużeniu profilu zaufanego na kolejne trzy lata. Takie potwierdzenie przyjdzie również na maila. Osoby, które logują się do profilu zaufanego bankowością elektroniczną, muszą pamiętać, że po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. W takiej sytuacji do profilu zaufanego będzie można zalogować się wyłącznie nazwą użytkownika lub adresem e-mail

Aby ponownie logować się do profilu zaufanego danymi konta bankowego, zaloguj się do swojego profilu zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła, a następnie zmień dostawcę tożsamości na bank

- czytamy na stronie gov. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA