Program "Laptop dla ucznia" zawieszony przez rząd. Czy kolejne roczniki dostaną sprzęt?

Rząd zapowiedział, że program "Laptop dla ucznia" nie będzie kontynuowany w obecnej formie. Nowe władze dopatrzyły się szeregu problemów, które mają zostać przez niego rozwiązane. Odniesiono się także do kwestii finansowych. Czy kolejne roczniki otrzymają sprzęt?

Z najnowszego komunikatu rządu opublikowanego 8 lutego wynika, że w 2024 roku program "Laptop dla ucznia" nie będzie kontynuowany w obecnej formie. Resort cyfryzacji oraz edukacji zapowiedział, że sporządzi nowe założenia programu, w taki sposób aby wpłyną on na podniesienie potencjału oraz kompetencji cyfrowej uczniów, a także zajął się wspieraniem nauczycieli.

Zobacz wideo Michał Skalski: Jakość snu dziecka zależy od tego, z iloma urządzeniami idzie spać

Laptop dla 4-klasisty. Co dalej z programem "Laptop dla ucznia"?

Program "Laptop dla ucznia" spotkał się z pozytywnymi reakcjami dzieci, do których trafił sprzęt. Co jednak z kolejnymi rocznikami? Rząd podkreśla, że uczniowie w przyszłym roku także otrzymają urządzenia, jednak rodzaj przekazanego im sprzętu, a także niezbędne zabezpieczenie oraz oprogramowania, będą jeszcze analizowane. Mają zostać również przeprowadzone rozmowy zarówno z parterami społecznymi, jak i rodzicami.

Barbara Nowacka zapewnia: Żaden rocznik nie będzie poszkodowany

Podczas konferencji prasowej na temat programu wypowiedziała się ministerka edukacji Barbara Nowacka

Żaden rocznik nie będzie poszkodowany. Program 'Cyfrowy uczeń' to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. My będziemy pracowali nad wyrównaniem tego, żeby dzieci nie tylko z tego rocznika, który rozpocznie naukę w 2024, ale i z kolejnych mogły z programu korzystać

- wyjaśniła szefowa resortu. Natomiast wicepremier oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wyjawił, że nie wszystkie informacje związane z programem zostały przekazane do informacji publicznej. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To co zastaliśmy oraz to co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy

- minister Krzysztof Gawkowski.

Laptopy dla czwartoklasistów. Jakie problemy są związane z programem "Laptop dla ucznia"?

W komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiły się informacje wskazujące na problemy programu "Laptop dla ucznia". Wśród nich wymieniono:

  • Brak strategii cyfryzacji edukacji stworzonej przez poprzedni rząd.
  • Nieprzygotowanie wytycznych dla nauczycieli i szkół, w jaki sposób otrzymany przez dzieci sprzęt ma być wykorzystywany.
  • Brak przygotowania systemowego do wykorzystywania laptopów przez dzieci w szkole oraz w domu. 
  • Zaniedbanie wsparcia uczniów w zakresie higieny cyfrowej.

Resort przedstawił także kosz programu "Laptop dla ucznia" w roku 2023 oraz szacunek kosztów na bieżący rok. W 2023 roku na zakup laptopów dla uczniów wydano 1,15 mld zł. Natomiast w trwającym obecnie roku do realizacji programu potrzebnych jest 1,3 mld.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA