Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł ostatecznie 12,12 proc. W związku z tym 1 marca 2024 roku nastąpił znaczny wzrost kwot wypłacanych przez ZUS nie tylko w ramach standardowych emerytur i rent, ale również dodatków i innych świadczeń pieniężnych. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Komu należą się dodatkowe pieniądze? Niektórzy nie muszą nawet nic robić.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które mają przyznane prawo do emerytury lub renty. Jest to forma wsparcia finansowego ze strony państwa, której celem jest pokrycie części kosztów związanych z egzystencją osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania. Pieniądze wypłacane są co miesiąc wraz z podstawowym świadczeniem z ZUS i przysługują świadczeniobiorcom, którzy zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy i prowadzenia samodzielnej egzystencji przez lekarza orzecznika ZUS-u. Niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji zachodzi wtedy, gdy problemy zdrowotne danej osoby sprawiają, że wymaga opieki oraz pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności życiowych i codziennych aktywności. Zalicza się do nich: spożywanie posiłków, ubieranie się, opłacanie rachunków, higiena osobista oraz poruszanie się. Dodatek należy się również osobom, które ukończyły 75. rok życia i w tym przypadku nie jest wymagane składanie dodatkowych wniosków, ponieważ ten zostaje przyznany automatycznie.
Dodatek pielęgnacyjny podlega corocznej waloryzacji, przez co od 1 marca 2024 roku obowiązuje w nowej kwocie. Do tej pory emeryci i renciści otrzymywali wypłatę w wysokości 294,39 złotych, natomiast od początku tego miesiąca kwota dodatku jest równa 324,39 złotych. Warto pamiętać, że osoby uprawnione do jego pobierania nie muszą składać kolejnych wniosków, ponieważ podwyżka następuje automatycznie. Pieniądze wypłacane są wraz z emeryturą lub rentą w terminach określonych w decyzji o jego przyznaniu. Jak się o nie ubiegać? Osoby, które ukończyły 75. rok życia, otrzymają świadczenie automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów. Pozostali zobowiązani są do złożenia nie tylko wniosku, ale także zaświadczenia o stanie zdrowia.
Zaświadczenie to musi być wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, nie wcześniej jednak niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku. W takiej sytuacji lekarz wypełnia formularz OL-9
- czytamy w serwisie Gazeta Prawna.