Posadź w swoim ogródku te rośliny. Skutecznie pomogą w walce z inwazją biedronki azjatyckiej

Biedronki są uważane za "boże krówki", które nie wydają się być groźne. Wielu ogrodników ceni sobie ich obecność, gdyż pomagają w walce np. z mszycami. Niestety nie każda biedronka jest tak pożytecznym owadem a w szczególności mowa o biedronce azjatyckiej, którą od niedawna można spotkać w Polsce.

Biedronka azjatycka nie jest groźna dla człowieka, choć przygnieciona może uszczypać skórę. Po ugryzieniu zdarzają się odczyny alergiczne. Walka z biedronką azjatycką nie jest zadaniem prostym. Rozmnaża się w zastraszającym tempie, nie ma wymagań co do warunków przebywania oraz ma agresywne usposobienie, dlatego tak sukcesywnie się rozprzestrzenia. Dowiedz się, jak zapobiegać inwazji? 

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak zapobiec inwazji biedronki azjatyckiej? Te rośliny skutecznie pomogą

Przed inwazją biedronki azjatyckiej, warto się wcześniej zabezpieczyć, tak na wszelki wypadek. Dlatego zacznij od sprawdzenia swojej elewacji, pod kątem dziur i szczelin, przez które z łatwością by się mogły dostać i znaleźć tam schronienie. Jeżeli owady znajdują się w domu, prawdopodobnie będzie trzeba znaleźć miejsce, które należy uszczelnić. W przypadku okien świetnie sprawdzi się założenie moskitiery. W momencie, gdy zabezpieczysz budynek, warto sięgnąć po naturalnych wrogów tych owadów, jakimi są niektóre rośliny. Oczywiście nie sprawią one, że biedronki całkowicie znikną z okolicy, jednak właściwości tych roślin mogą znacznie ograniczyć rozmiar inwazji, w szczególności w początkowej fazie. Do roślin, których biedronka azjatycka nie lubi, można zaliczyć: 

  • złocienie 
  • lawendę
  • goździki 

Rośliny te, w naturalny sposób pomogą się ich sposób, dlatego warto zasadzić je dookoła domu, a w szczególności od strony południowej domu, ze szczególnym naciskiem na okna. 

Co robić, w przypadku pojawienia się biedronki azjatyckiej? Ten sposób jest skuteczny 

Kiedy owady dostaną się do domu, absolutnie nie powinniśmy ich zgniatać czy próbować wymiatać przy użyciu miotły. Przestraszone owady wykorzystają w strachu swój system obronny, wydzielając ze swojego ciała charakterystyczną wydzielinę, która rozniesie się po całym domu. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich będzie użycie odkurzacza. Włącz urządzenie na największe obroty i szybko i sprawnie wciągnij je ze ścian i kątów.  Należy to robić szybko i sprawnie, by nie zaczęły wydalać sygnałów zapachowych. Następnie jak najszybciej zanurz worek w wodzie z mydłem na kilka minut, a następnie wyrzuć. W ten sposób zapobiegniesz ucieczki ze środka. 

Może również Cię zainteresować: 

- Zapomnij o płaszczu. Ten element garderoby to hit wiosny
Owsianka - przepisy w różnych wydaniach. Idealne na pożywne śniadanie 

- Oto kiedy sadzić pomidory do szklarni, a kiedy w tunelu. Pilnuj tej zasady

Więcej o:
Copyright © Agora SA