Facebook musi wypłacić swoim użytkownikom odszkodowanie. Po pieniądze wystarczy się zgłosić

Facebook zawarł ugodę w pozwie dotyczącym naruszania prywatności. W związku z tym użytkownicy platformy społecznościowej mogą ubiegać się o gigantyczne pieniądze. Wystarczy złożyć jeden wniosek. Łączne odszkodowanie wyniesie prawie miliard dolarów. To spory cios nawet dla tak dużej firmy.

Po trwającym aż cztery lata procesie Facebook ma zawrzeć sądową ugodę w sprawie zbiorowego pozwu użytkowników. Platforma społecznościowa miała współpracować z Cambridge Analytica, która zebrała prywatne dane 87 milionów użytkowników Facebooka i wykorzystała je w celach reklamowych. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Facebook pozwany przez użytkowników. Meta straci na tym miliony

W 2018 roku doszło do wycieku danych, przez co odkryto, że Facebook bez wiedzy oraz zgody swoich użytkowników sprzedawał ich dane brytyjskiej firmie analitycznej. Firma korzystała z nich w celu prowadzenia kampanii politycznych, sporządzania psychologicznych profilii wyborców oraz wpływała na ich myślenie za pomocą konkretnych reklam i treści. Efektem głośnego skandalu był zbiorowy pozew użytkowników wobec platformy społecznościowej, która ostatecznie przegrała tę walkę. Dziś już wiemy, że zostanie podpisana ugoda, która będzie oscylować na kwotę 727 mln dolarów. Jest to forma zadośćuczynienia dla osób korzystających w tym czasie z Facebooka. Komu dokładnie należą się pieniądze?

Użytkownicy dostaną od Facebooka 727 mln dolarów. Mogą samodzielnie zgłaszać się po pieniądze

Po odszkodowanie zgłosić się mogą użytkownicy serwisu społecznościowego, którzy utrzymywali konto między majem 2007 a grudniem 2022. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć odpowiedni wniosek. Zainteresowani sprawą powinni się pośpieszyć, gdyż czas kończy się w sierpniu! Niestety dotyczy to jedynie Amerykanów przebywających wówczas w Stanach Zjednoczonych. Meta, macierzysta firma Facebooka, pomimo planowanej ugody nie przyznała się do winy. Warto wiedzieć, iż kwota 725 mln dolarów pokryje nie tylko odszkodowania, ale także wszelkie opłaty związane z wieloletnim procesem. W związku z tym pieniądze, które zostaną przekazane użytkownikom Facebooka, będą w rzeczywistości znacznie mniejsze. Wysokość ostatecznego odszkodowania dla danej osoby zależy m.in. od okresu, w jakim wnioskodawca utrzymywał kontro w serwisie

Więcej o:
Copyright © Agora SA