Uprawa jagody kamczackiej. Kluczową rolę odkrywa gleba i woda. Pamiętaj o tym, a ugnie się od owoców

Do jednych z najlepszych krzewów owocowych niewątpliwie należy jagoda kamczacka. Uprawa w tym przypadku jest stosunkowo prosta, roślina daje obfite plony, a same owoce są bardzo smaczne i zdrowe. Podpowiadamy, co należy mieć na uwadze, jeśli chcemy posadzić jagodę kamczacką w swoim ogrodzie.

Jagoda kamczacka znana jest również jako wiciokrzew lub suchodrzew kamczacki. Ten niezwykle wytrzymały krzew pochodzi z północno-wschodniej Azji i z powodzeniem może przetrwać mrozy nawet do -35 stopni Celsjusza. Co więcej, jest to roślina długowieczna. Jeśli będzie miała zapewnione dobre warunki może przetrwać aż 40 lat, dając nam w tym czasie smakowite owoce.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jagoda kamczacka: uprawa i wymagania rośliny. O tym musisz koniecznie pamiętać

Jagoda kamczacka potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym, a do tego preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Krzewy możemy zasadzić jesienią (na przełomie października i listopada) lub wiosną (w kwietniu), umieszczając je w dołkach o głębokości około 40 cm. Należy przy tym zwracać uwagę, aby korzenie rośliny się nie podwijały. Ponadto dobrze by było zostawić wokół sadzonki nieco więcej wolnej przestrzeni, gdyż jagoda kamczacka może osiągać dość duże rozmiary.

Podlewanie jagody kamczackiej nie powinno być zbyt obfite i najlepiej ograniczyć je do okresów suszy. Dodatkowo co kilka lat krzew można przyciąć, usuwając najstarsze pędy. Jeśli chodzi o nawożenie, tę czynność również zaleca się wykonywać co 2-3 lata. Odpowiedni do tego będzie obornik lub uniwersalny nawóz sklepowy.

Jagoda kamczacka: właściwości. Dlaczego warto posadzić ten krzew w ogrodzie?

Owoce jagody kamczackiej mają charakterystyczny podłużny kształt i są raczej niewielkie (około 3 cm długości). Ich kolor różni się w zależności od odmiany i może przybierać barwę od jasnoniebieskiej po czarnofioletową. Wiele odmian ma również bardzo słodki smak, więc doskonale nadają się one do przygotowania przetworów, soków, wina czy jako dodatek do deserów. Smak jagody kamczackiej nie jest jednak jej jedyną zaletą. Znajdziemy tu bowiem też wiele składników mających korzystny wpływ na zdrowie, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, fosfor. Jagody kamczackie są też dobrym źródłem antyoksydantów.

Owoce krzewu dojrzewają dość wcześnie i wiele odmian jest gotowych do zbioru już w maju lub w czerwcu. Średni plon z dorosłego krzewu to 3,5 kg, choć wartość ta może czasami osiągać nawet 5 kg.

Może cię też zainteresować:

- Zalej wodą i gotuj pięć minut. Domowy oprysk na czereśnie sprawi, że drzewa będą uginać się od owoców
- Najlepszy oprysk na pomidory zrobisz w domu. Wystarczy 100 gramów i woda. Nie wydasz nawet 2 złote
- Dzięki temu mech błyskawicznie zniknie z trawnika. Wystarczy zastosować ten prosty trik ogrodników

Więcej o:
Copyright © Agora SA