Gdzie powinien stać aloes w domu? Jak go podlewać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Masz w domu aloes? Jak rozmnożyć tę roślinę i co zrobić, by ją w poprawny sposób przesadzić? Dowiedz się więcej na temat jej właściwości, a przy okazji przekonaj się, skąd wzięła się jej popularność.

Aloes drzewiasty: charakterystyka

Aloes drzewiasty, czyli Aloe arborescens jest bardzo popularnym zimozielonym sukulentem liściowym, który należy do rodziny szparagowatych. W naturze można go spotkać w bardziej egzotycznych rejonach, na przykład w Południowej Afryce. Najlepiej czuje się w suchych miejscach, na piaszczystych łąkach, a także kamienistych zboczach. W różnych zakątkach świata sprawdza się również jako roślina ozdobna, znana ze swoich cennych właściwości leczniczych.

Aloes drzewiasty
Aloes drzewiasty Autorstwa Andrew massyn - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2224161

Roślina może osiągać ogromne rozmiary (nawet do pięciu metrów), ale kiedy jest uprawiana w domu, zwykle nie rośnie wyższa niż na metr. Pokrój aloesu jest krzewiasty i wzniesiony, natomiast jego pędy sztywne i grube. Musisz też wiedzieć, że wraz z upływem czasu zaczynają drewnieć. Sztywne liście, układające się w pióropusz na szczycie każdego pędu, są z kolei skórzaste, dość wąskie, a przy tym ząbkowane na brzegach (można się o nie pokaleczyć). Pokrywa je gruba skóra, a w środku wypełnia miąższ o konsystencji galarety. To one magazynują dla rośliny wodę oraz wszelkie substancje pokarmowe.

W naturze aloes drzewiasty kwitnie w zimie, a jego liście przyozdabiają szkarłatne lub pomarańczowe kwiaty. Kiedy uprawiasz go w doniczce, nie licz jednak na to, że kwiaty się pojawią.

Aloes: jak przesadzić i rozmnożyć tę roślinę?

Kupiłaś aloes? Jak przesadzić i rozmnożyć ten gatunek rośliny? Jeśli chcesz przesadzić aloes, powinnaś to robić co dwa-trzy lata i wybrać wiosenną porę. Zwykle po takim czasie roślina przerasta już swoją doniczkę. Pamiętaj, by w następnej zapewnić jej dobry drenaż, maksymalnie przepuszczalne podłoże i nasłonecznione stanowisko. Dużych okazów z kolei lepiej w ogóle nie przesadzać, tylko co jakiś czas wymieniać wierzchnią warstwę ziemi.

Liście aloesu
Liście aloesu Pisauikan/Unsplash

Jeśli chodzi o rozmnażanie, najprostszym sposobem jest skorzystanie z odrostów, co warto przeprowadzić właśnie w trakcie przesadzania rośliny. Najpierw sprawdź, czy Twój aloes ma w ogóle odrosty (inaczej odnogi – małe egzemplarze rośliny, wyrastające bezpośrednio z systemu korzeniowego). W takim wypadku wystarczy, że oddzielisz taką odnogę od macierzystej rośliny (w żadnym wypadku nie obcinaj jej korzeni!) i wsadzisz do osobnej doniczki.

Można próbować też rozmnażania poprzez ukorzenianie liści aloesu (łatwo narazić nowe rośliny na gnicie) lub z nasion (najmniej polecana, bo najtrudniejsza metoda).

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Aloes: właściwości

Masz w domu aloes? Właściwości miąższu zawartego w jego liściach są na tyle cenne, że na pewno chętnie je wykorzystasz. A jak działa?

  • przeciwzapalnie;
  • regenerująco;
  • wspierająco na trawienie;
  • grzybobójczo;
  • bakteriobójczo;
  • łagodząco (w przypadku świądu czy bólu);
  • wspierająco na układ odpornościowy.

Z rośliny, a konkretniej z jej trzyletnich liści, można pozyskać sok, który można pić w celach leczniczych.

Aloes na twarzy: jak pomoże?

Aloes na twarzy? To żel z tej rośliny możesz wykorzystywać na skórę twarzy. W takim wypadku liczą się przede wszystkim jego właściwości nawilżające oraz fakt, że nie powoduje zaskórników w przypadku cery trądzikowej. Należy nakładać żel na oczyszczoną skórę twarzy. Wówczas, poza jej nawilżeniem, można oczekiwać ujędrnienia skóry dzięki obecnej w nim witaminy E, wygładzenia cery (w przypadku zmian trądzikowych), a także uczynienia jej nieco bardziej świetlistej. Aloes może też pomóc w ujednoliceniu kolorytu skóry.

Zobacz też: Strelicja królewska to niekwestionowany wnętrzarski hit w 2024 roku. Czy jej uprawa jest trudna?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.