Przedwiośnie to idealny moment na porządki na grządkach oraz rozsady. Tym mianem określamy młode rośliny, które wysiewa się w donicach lub dedykowanych rozsadnikach po to, aby powstałe sadzonki przenieść później do gruntu. Chcesz wiedzieć, jak przygotować warzywnik na nadejście wiosny i co siejemy w lutym i później w marcu? Sprawdź z nami wiosenny kalendarz ogrodnika oraz niezbędne informacje w tym temacie.
Co siejemy w lutym w ogrodzie? Przygotowania do wiosennych nasadzeń warto rozpocząć już zimową porą w domowym zaciszu. Do wzrostu sadzonek nie jest potrzebna profesjonalna szklarnia. Wystarczy trochę wolnego miejsca o odpowiedniej temperaturze oraz małe donice. Najlepszym rozwiązaniem będą pojemniki z biodegradowalnego materiału, które później można bezpośrednio wysadzić do gruntu. To duża oszczędność czasu i dodatkowa ochrona dla roślin przed ewentualnym przymrozkiem.
Co siejemy w lutym w domowym ogrodzie? Praca nad inkubatorem dla roślin to połowa sukcesu przyszłych zbiorów. Zamiast czekać do wiosny, już teraz można stworzyć odpowiednią bazę pod przyszły ogród. Poniżej opisujemy cały proces krok po kroku:
Co można siać w lutym? To idealny moment na pracę nad przyszłym warzywnikiem. Poniżej warzywno-owocowa ściągawka dla początkujących ogrodników:
Na przełomie lutego i marca przychodzi czas na drugą turę roślin, są to:
W lutym można również wysiewać ulubione zioła do doniczek (np. bazylia, oregano, cząber, majeranek, rozmaryn, tymianek, estragon).
Wiemy już, co się sieje w lutym. Warto również zwrócić uwagę na to, że okres wzrostu w "domowym inkubatorze" dla roślin warzywno-owocowych trwa około ośmiu tygodni. Po upływie dwóch miesięcy wyhodowane z ziarenka sadzonki można bezpiecznie wysadzić do gruntu, ale nie wszystkie od razu. Z niektórymi okazami należy poczekać do okresu po ostatnich przymrozkach.
Co siać w lutym do gruntu? W tym miesiącu należy bardziej skupić się na uprawie sadzonek w domu. Ewentualnie pod koniec miesiąca, jeśli zima była ciepła, można pomyśleć o posadzeniu do gruntu nasion takich roślin, jak:
Natomiast w drugiej połowie marca nasiona niektórych roślin można wysiać wprost do ziemi na dworze, są to:
Po wstępnym uprzątnięciu warzywnika z resztek śniegu, czy liści i suchych gałęzi należy spulchnić ziemię. W następnym kroku wyrównujemy powierzchnię grządki. Teraz czas na wyznaczenie rzędów, dobrą ochroną przed chwastami będzie agrowłóknina, którą rozkładamy pomiędzy. Agrowłókniną można też zabezpieczyć młode pędy przed wiosennymi przymrozkiem.
Zobacz też: Modne kolory ścian 2024 mogą zaskoczyć. Czekają nas duże zmiany w trendach