Jak usunąć grzyba ze ściany, płytek lub drewna domowymi sposobami? Oto praktyczny poradnik

Jak usunąć grzyba ze ściany i od czego zacząć? Pleśń to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia, ale małą plamę można usunąć samodzielnie. Konkretne wskazówki na temat tego, jak usunąć grzyba ze ściany domowymi sposobami znajdziesz w poniższym artykule.

Usuwanie grzyba ze ściany - kilka pytań na początek 

Zanim przejdziemy do usuwania grzyba ze ściany na własną rękę, warto przeanalizować sytuację. Kluczowe będą trzy poniższe pytania: 

  • Czy kontakt z pleśnią nie pogorszy stanu zdrowia? Obecność pleśni w domowym otoczeniu jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Zawarte w pleśni toksyny są częstą przyczyną problemów ze zdrowiem na tle alergicznym. 
  • Jaka jest ilość pleśni oraz na jakiej powierzchni się znajduje? Grzyb może być na farbie, płytkach, płycie karton-gips, czy drewnianej ścianie. Jak już wspomniano na początku, kluczowy jest też obszar. Plamę większą niż 50 cm należy zostawić profesjonalistom. 
  • I ostatnie pytanie: Jakie jest źródło pleśni i co zrobić, aby w przyszłości nie pojawiła się w innym miejscu? Zgodnie z zasadą, która mówi o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Jak usunąć grzyba ze ścian? Odpowiednia ochrona 

Jak usunąć grzyba ze ścian? Na początku warto wspomnieć o odpowiednim przygotowaniu. Podczas czyszczenia nawet niewielkich powierzchni należy założyć gumowe rękawice, okulary ochronne oraz maskę z oznaczeniem N95. W pełnym rynsztunku można przejść do działania. 

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Jak usunąć grzyba ze ściany? Domowe sposoby na plamę na farbie 

Jak skutecznie usunąć grzyba ze ściany? Pleśń z twardej i płaskiej powierzchni można usunąć przy pomocy wilgotnej gąbki nasączonej wodą z małą ilością detergentu. Wybrane miejsce należy przetrzeć, wypłukać gąbkę i powtórzyć cały proces od początku. 

Preparat do usuwania pleśni ze ścian - co na mocne zabrudzenie? 

W przypadku, gdy plama pleśni znajduje się na powierzchni, której nie zaszkodzi wybielacz (na przykład na kafelkach), należy ją przetrzeć gąbką nasączoną tym silnym środkiem. Aż do momentu, gdy zniknie i na koniec dokładnie przemyć wodą. Tę samą metodę można przetestować na ścianie, ale należy się liczyć z tym, że kolor farby zejdzie razem z wybielaczem. 

Czy istnieje preparat do usuwania pleśni ze ścian o chropowatej powierzchni (na przykład karton-gips)? Niestety materiał drewniany lub drewnopodobny trzeba będzie usunąć i zastąpić nowym fragmentem.

Domowe sposoby na grzyba na ścianie

Oto domowe środki, które sprawdzą się na pleśń w domu:

  • roztwór z 1/4 szklanki octu i 1/2 szklanki wody
  • ekstrakt z pomarańczy lub cytryny
  • środki chemiczne zawierające chlor
  • olejek z drzewa herbacianego wymieszany z wodą
  • roztwór wody z sodą 

Jak usunąć grzyba ze ściany i co zrobić, aby nie wrócił? 

Pleśń pojawi się tam, gdzie jest wilgoć, której źródłem może być oddychanie, kąpiele, gotowanie czy suszenie prania. Aby jej uniknąć, w pomieszczeniu warto usunąć wszelkie przecieki oraz zadbać o odpowiednią wentylację. Zawsze warto też oczyścić zagracone pomieszczenia, przydatny może okazać się też osuszacz powietrza.

Zobacz też: Mycie okien octem przed świętami. Dodaj jeden składnik z łazienki, a szyby będą lśnić, jak nigdy wcześniej 

Więcej o:
Copyright © Agora SA