• Link został skopiowany

Ogród jesienią - co należy zrobić na działce? Praktyczne porady i inspiracje

Ogród jesienią wymaga prac porządkowych, ale może też cieszyć oko pełną paletą barw. Jak zadbać o piękny obraz za oknem, gdy w nocy temperatura spada do zera, a rano budzi nas piękne słońce, ale z przymrozkiem? Podpowiadamy.
Ogród jesienią - co należy zrobić na działce? Praktyczne porady i inspiracje. Zdjęcie ilustracyjne
istock

Ogród jesienią - inspiracje. Jak przedłużyć sezon? 

Właściciele ogrodów chcą się nimi cieszyć cały rok, koniec sezonu letniego nie musi oznaczać smutnego krajobrazu, w którym dominują chochoły spowite gęstą mgłą. Wieloletnie byliny kwitnące, aż do prawdziwych przymrozków, kolorowe krzewy, dodatkowe źródło światła, czy przytulna altana sprawią, że ogród stanie się integralną częścią naszego domu, bez względu na zmieniające się pory roku. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: 

  • Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią przed nadejściem zimy?
  • Co sadzić w ogrodzie jesienią, aby rośliny przetrwały trudne warunki?
  • Czy podlewać rośliny w ogrodzie jesienią i jak często?

Zapraszamy do lektury dalszej części artykuły, ale na dobry początek przegląd najciekawszych inspiracji na jesienny ogród. 

 
  • Moc koloru
 
  • Klimatyczna altana na popołudniową herbatkę
 
  • Prywatna, kwiecista łąka
 
  • Dzikie wino w formie tła do rodzinnych spotkań przy stole 
Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Ogród jesienią - prace, których nie warto odwlekać 

Jesień oznacza czas gruntownych porządków, jak uprzątnąć zielony teren wokół domu i przygotować ogród do zimowego odpoczynku? Poniżej praktyczne wskazówki z kalendarza ogrodnika: 

  • Ostatnie koszenie trawy uzależnione jest od pogody, przy niskich temperaturach po raz ostatni trawę kosimy wraz z końcem pierwszego tygodnia października. Sprzyjające warunki pogodowe pozwalają odsunąć tę czynność, aż do początku listopada. 
  • Posiadasz sad owocowy? Jesienią warto zebrać dojrzałe owoce i pousuwać tzw. mumie, czyli zaschnięte sztuki, które stanowią idealne środowisko do rozwijania się chorób, resztki owoców zamieszkują szkodniki. 
  • Oczko wodne na terenie ogrodu warto zabezpieczyć siatką o małych oczkach, co ograniczy ilość liści w wodzie. 
  • W ogrodzie warzywnym usuwamy wszelkie resztki, które należy wrzucać do kompostownika. Dobrym pomysłem będzie też przekopanie ścieżek pomiędzy rzędami, to prosty sposób na pozbycie się szkodników. 
  • Suche liście regularnie grabimy, zdrowe sztuki bez zgrubień oraz pleśni można przenieść do kompostownika. Kopce z liści przykryte gałązkami stanowią doskonałe zimowe domki dla jeży. 

Ogród - co sadzimy jesienią. Kwiecisty harmonogram 

Dobrze zaplanowany ogród może cieszyć oko cały rok, podczas gdy jesienią kwitną byliny, którymi warto ozdobić rabaty oraz donice na tarasie (wrzos pospolity, chryzantemy, astry jesienne, dabecje kantabryjskie). Jesień to też dobra pora, aby pomyśleć już o wiosennych kwiatach. Co sadzimy jesienią w ogrodzie, aby wiosna przywitała nas kwiecistą łąką? 

  • Do końca września sadzimy lilie i piwonie, gruba warstwa piasku na dole zabezpieczy kwiaty przed gniciem, gruba warstwa torfu na obsadzonej rabacie zabezpieczy cebulki przed przymrozkiem. 
  • Do listopada (lub do nadejścia pierwszego przymrozku) należy wysadzić też cebulki takich kwiatów jak: płomyk, skalnica, barwinek, gęsiówka czy bergenia sercowata. Pąk zasadzony na głębokości 2 cm przetrwa nawet srogą zimę. 

Jesień to też dobry monet na sadzenie: tulipanów, narcyzów, krokusów, czy zawilców.  

Ogród jesienią - co sadzić w warzywniaku? 

Jesień oznacza zbiór plonów, ale też przygotowania na nowy sezon. Poniżej kilka wskazówek na temat sadzenia warzyw na początku i późną jesienią.  

  • W pierwszej połowie września warto posadzić odmiany rzodkiewki, które są odporne na mróz, co więcej: sałatę, roszponkę, czosnek, buraki liściowe. 
  • W październiku oraz listopadzie należy wysiać i zasadzić: pietruszkę, marchew, cebulę, szpinak oraz koper. 

Czy podlewać w ogrodzie jesienią? 

Wraz z nadejściem jesieni zdecydowanie nie kończymy podlewania, a to za sprawą wiatru oraz niskiej temperatury, które bardzo wysuszają glebę. Szczególną uwagę zwracamy na rośliny zimozielone, które dzięki wodzie mogą przetrwać do wiosny. Obfitego podlewania, nie wymagają rośliny, które gubią liście i zasychają. Najlepszym wyznacznikiem zbyt małej ilości wody w glebie będą pozawijane liście. Nie podlewamy zamarzniętej ziemi, woda nie będzie miała szansy dotrzeć do korzeni. Jesienny ogród podlewamy obficie wczesną jesienią, a później gdy pojawią się przymrozki, należy z podlewaniem zaczekać do odwilży. Wraz z nadejściem bardzo niskich temperatur zaprzestajemy podlewania. 

Zobacz też: Jarząb szwedzki - parkowe drzewo o niezwykłych właściwościach. Co warto o nim wiedzieć?

Więcej o: