Właściciele ogrodów chcą się nimi cieszyć cały rok, koniec sezonu letniego nie musi oznaczać smutnego krajobrazu, w którym dominują chochoły spowite gęstą mgłą. Wieloletnie byliny kwitnące, aż do prawdziwych przymrozków, kolorowe krzewy, dodatkowe źródło światła, czy przytulna altana sprawią, że ogród stanie się integralną częścią naszego domu, bez względu na zmieniające się pory roku. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania:
Zapraszamy do lektury dalszej części artykuły, ale na dobry początek przegląd najciekawszych inspiracji na jesienny ogród.
Jesień oznacza czas gruntownych porządków, jak uprzątnąć zielony teren wokół domu i przygotować ogród do zimowego odpoczynku? Poniżej praktyczne wskazówki z kalendarza ogrodnika:
Dobrze zaplanowany ogród może cieszyć oko cały rok, podczas gdy jesienią kwitną byliny, którymi warto ozdobić rabaty oraz donice na tarasie (wrzos pospolity, chryzantemy, astry jesienne, dabecje kantabryjskie). Jesień to też dobra pora, aby pomyśleć już o wiosennych kwiatach. Co sadzimy jesienią w ogrodzie, aby wiosna przywitała nas kwiecistą łąką?
Jesień to też dobry monet na sadzenie: tulipanów, narcyzów, krokusów, czy zawilców.
Ogród jesienią - co sadzić w warzywniaku?
Jesień oznacza zbiór plonów, ale też przygotowania na nowy sezon. Poniżej kilka wskazówek na temat sadzenia warzyw na początku i późną jesienią.
Wraz z nadejściem jesieni zdecydowanie nie kończymy podlewania, a to za sprawą wiatru oraz niskiej temperatury, które bardzo wysuszają glebę. Szczególną uwagę zwracamy na rośliny zimozielone, które dzięki wodzie mogą przetrwać do wiosny. Obfitego podlewania, nie wymagają rośliny, które gubią liście i zasychają. Najlepszym wyznacznikiem zbyt małej ilości wody w glebie będą pozawijane liście. Nie podlewamy zamarzniętej ziemi, woda nie będzie miała szansy dotrzeć do korzeni. Jesienny ogród podlewamy obficie wczesną jesienią, a później gdy pojawią się przymrozki, należy z podlewaniem zaczekać do odwilży. Wraz z nadejściem bardzo niskich temperatur zaprzestajemy podlewania.
Zobacz też: Jarząb szwedzki - parkowe drzewo o niezwykłych właściwościach. Co warto o nim wiedzieć?