Te kwiaty to wiosenny must have. Poznaj najpiękniejsze rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę sprawiają, że szarość związana z końcem zimy, zaczyna nabierać innych barw. Pierwsze kwiaty wiosną napawają optymizmem i poprawiają nastrój. Zobacz, które warto mieć.

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę - na balkon czy do domu?

Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę wnoszą wiele optymizmu właśnie dzięki swoim cudownym kolorom. Zdecydowanie więc poprawiają nastrój i samopoczucie. Dlatego też trudno zdecydować, czy i jakie kwiaty wybrać. Na pewno umieszczenie ich zarówno w domu, jak i na balkonie, wpłynie na wystrój wnętrza. Rośliny od zawsze towarzyszą nam w mieszkaniach i stanowią jego piękną dekorację.

Rośliny kwitnące wiosną. Zdjęcie ilustracyjneRośliny kwitnące wiosną. Zdjęcie ilustracyjne istock / Sarsmis

Pamiętać jednak należy, że zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej rośliny, a mamy w domu psa lub kota, warto sprawdzić, czy wybrany kwiat nie jest dla niego trujący. Czasem bowiem pupile podgryzają rośliny, co niestety może zakończyć się tragicznie.

Jakie gatunki kwiatów sprawdzą się na balkonie?

Jedną z podstawowych zasad jest to, że rośliny lubią światło. Jedne potrzebują go mniej, drugie więcej. Kierując się więc wyborem kwiatów, które sprawdzą się na balkonie, trzeba określić, w jakim kierunku się on znajduje. Jeśli balkon znajduje się na południowej ścianie, to jest to idealne miejsce np. dla aksamitek, pelargonii czy nasturcji. Jeśli zaś balkon jest na wschodniej lub zachodniej ścianie, to dobrym wyborem będą np. begonie czy bluszcz.

PelargoniePelargonie Fot. congerdesign / Pixabay

Na marginesie wskazać można, że trafionym pomysłem są kwiaty, które zwisają. Takie girlandy zieleni lub zieleni i kwiatów niewątpliwie stanowią ozdobę balkonu.

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Kiedy najlepiej sadzić kwiaty na balkonie na wiosnę?

Wiele zależy od tego, jaka będzie pogoda. Rośliny doniczkowe kwitnące na wiosnę również nie lubią przymrozków, więc warto zapoznać się z prognozami. Więc kiedy najlepiej sadzić kwiaty na balkonie na wiosnę? Jeśli aura sprzyja, może to być nawet już w marcu. Wtedy też można pomyśleć o przepięknie kwitnących i niewątpliwie kojarzących się z wiosną, kwiatach. Są to rośliny cebulowe, np. krokus, żonkil, przebiśnieg, pierwiosnek, stokrotka.

Krokusy. Zdjęcie ilustracyjneKrokusy. Zdjęcie ilustracyjne istock / Olga Dobrovolska

Gdyby jednak pogoda postanowiła sprawić psikusa i jednak zafundować przymrozki, warto wyposażyć się we włókninę i okryć rośliny.

Skąd najlepiej brać sadzonki?

Niektórzy robią je samodzielnie i rokrocznie wsadzają swoje kwiaty. Można jednak z powodzeniem nabyć je w sklepach ogrodniczych. Sezonowe kwiaty są także łatwo dostępne w różnych marketach dużych sieciówek, które na swoich działach mają produkty spożywcze, chemię, odzież, produkty ogrodnicze itp. To, skąd najlepiej brać sadzonki zależy od tego, jakie opcje mamy do wyboru w mieście, w którym mieszkamy.

Zobacz też: Kwiat bromelia - poznaj tę efektowną roślinę doniczkową i zobacz, jakich czynności pielęgnacyjnych wymaga

Więcej o:
Copyright © Agora SA