Chcesz być szczęśliwy przez całe życie? Załóż ogród... i posadź w nim najpiękniejsze azalie!

Jak pielęgnować azalie tak, aby Twój ogród nie miał sobie równych? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej efektownej roślinny i dowiedz się, jak o azalię dbają najlepsi ogrodnicy na świecie.
Chcesz być szczęśliwy przez całe życie? Załóż ogród

W tym starym powiedzeniu jest wiele prawdy, prywatny azyl pełen kolorowych kwiatów pomoże zapomnieć o zewnętrznym zgiełku. Ogród pomaga być tu i teraz i cieszy oko pięknem natury. Azalia ogrodowa to wyjątkowa propozycja dla tych, którzy cenią sobie naturalne linie. Marzy Ci się ścieżka pełna kolorowych zakamarków? Sprawdź z nami wskazówki od prawdziwych pasjonatów. Temat na dziś: "Jak pielęgnować azalie i co zrobić, aby poczuły się jak w domu?" 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Azalia ogrodowa - poznasz ją po kolorowych kwiatach 

Krzew, który można spotkać w różnych odmianach, należy do rodziny wrzosowatych. Kwitnie przeważnie od kwietnia do czerwca. Jej wysokość to w zależności od odmiany od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów, azalia lubi też rozrastać się na boki, dlatego przed zaproszeniem jej do ogrodu należy wcześniej wybrać odpowiednie miejsce. Właściciele ogrodów cenią ją za efekt wielobarwnej fali, która sprawia, że zwykły kawałek działki zamienia się w magiczne miejsce. 

Azalia japońska na tle innych odmian 

Azalie słyną z kolorowych kwiatów w różnych rozmiarach. Niektóre odmiany wytwarzają kwiaty o średnicy 10 cm. Płatki występują głównie w ciepłych barwach: żółty, róż, czerwień, łosoś, pomarańcz. Nakrapiane lub w jednolitym kolorze.

Azalie
Azalie pexels.com / Ollie Craig

Poniżej zestawienie azalii według kryterium koloru: 

  • białe: Persil, Whitethroat;
  • różowe: Kilian, Rosy Lights, Soir de Paris;
  • czerwone: Nabucco, Parkfeuer, Hotspur Red;
  • żółte: Anneke, Umpqua Queen, Narcissiflora, Limetta, Golden Lights;
  • pomarańczowe: Csardas, Diorama, Fasching, Golden Eagle.

Kwiaty azalii japońskiej mają średnicę około 3 cm i występują w trzech charakterystycznych barwach: róż, czerwień oraz biel zarówno w zimnej jak i ciepłej tonacji. Podobnie jak inne odmiany azalia japońska kwitnie w okolicy maja i czerwca. 

Jak uprawiać azalię japońską?
Jak uprawiać azalię japońską? fot. Claudia Zuidema/Pexels.com

Azalia japońska kryterium koloru 

  • białe: Hacheis, Kermesina Alba, Panda
  • czerwone: Maruschka, Rubinstern, Juliette, Fridoline
  • różowe: Betty Muir, Anne Frank, Babuschka , Elsie Lee, Kermesina Rose

Azalia - jak pielęgnować? Stanowisko i sadzenie 

Jak już wcześniej wspomniano, azalia lubi zawłaszczyć dla siebie spory obszar, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego miejsca do uprawy tego krzewu. Co więcej, stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Idealnie rozwija się w wilgotnym klimacie, dlatego warto posadzić ją w pobliżu oczka wodnego lub stawu. Gleba powinna być przepuszczalna z dużą dawką próchnicy i o kwaśnym odczynie. Wilgotność umiarkowana, azalia nie lubi przesuszenia, ale też stojących w wodzie korzeni. 

Kwiat azalii - jak pielęgnować, aby nie stracił koloru? 

Jak pielęgnować azalie? Często popełnianym błędem jest zraszanie kwiatów, które zaczynają się wybarwiać. Czym zatem podlewać rośliny? Najlepiej miękką wodą z deszczówki. 

Azalia nie wymaga przycinania. Jeśli jednak zależy nam na konkretnej formie, na przykład kuli z kolorów kwiatów, można ją delikatnie uformować na wiosnę. 

Jak pielęgnować azalię po sezonie? Przekwitłe kwiatostany wystarczy delikatnie wyłamać, takie działanie przełoży się na większą ilość świeżych pąków i rozkrzewienie. 

Zobacz też: Oto najpiękniejsza bylina. Każdy chce ją mieć w swoim ogrodzie. Kiedy sadzić tę roślinę? ABC pielęgnacji

Więcej o: