• Link został skopiowany

Nie chcesz mieć tui? Miskanty to doskonały pomysł na nietuzinkowy letni żywopłot

Jak uprawiać miskanta w ogrodzie? Ta wyjątkowa trawa ozdobna na pewno stanie się ciekawym dopełnieniem niejednej rabaty. Sprawdź, jakie gatunki można wziąć pod uwagę podczas planowania przydomowej przestrzeni i dowiedz się więcej na temat tych widowiskowych roślin.
Nie chcesz mieć tui? Miskanty to doskonały pomysł na nietuzinkowy letni żywopłot. Zdjęcie ilustracyjne
istock

Gdzie kupić miskanta? Wybieraj sprawdzone miejsca

Gdzie kupić miskanta? Podobnie jak w przypadku innych roślin ogrodowych, także jego można spotkać w wielu miejscach, takich jak sklepy ogrodnicze czy markety budowlane, mające również dział z roślinami. Najlepiej, jeśli wybierzesz sprawdzone źródło – takie, z którego już wcześniej kupowałeś rośliny i wiesz, że są tam zawsze w dobrej kondycji. Wtedy zyskasz pewność, że Twoja sadzonka będzie przez długi czas cieszyć oko w ogrodzie.

Odmiany miskanta – z czego możesz wybierać?

Odmiany miskanta są naprawdę liczne, lepiej jednak skupić się na jego gatunkach. Łącznie szacuje się, że gatunków tej interesującej trawy jest około czterdziestu. Mimo tego, tylko niektóre spośród nich odnajdziesz w przydomowych ogrodach w Polsce. Warto wiedzieć, jak wyglądają i jakie osiągają rozmiary, by wiedzieć, który ostatecznie wybrać.

Miskant chiński. Zdjęcie ilustracyjne
Miskant chiński. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Agnieszka Kwiecień, Nova - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63901880

Oto miskanty, na które możesz trafić:

  • miskant chiński – w naturze ten gatunek miskanta pojawia się przede wszystkim w Japonii i Chinach. Cieszy się sporą popularnością, ponieważ ma najbardziej zjawiskowe kwiatostany z całej rodziny miskantów. Zwykle dorasta do półtora metra, choć niektóre okazy osiągają nawet dwa metry. Miskant chiński kwitnie w sierpniu, a jego kwiatostany utrzymują się aż do zimowych miesięcy. Ten gatunek miskanta występuje w blisko stu odmianach, więc naprawdę – jest w czym wybierać!
  • miskant cukrowy – pochodzi z wilgotnych terenów Azji Wschodniej. Kiedy kwitnie, osiąga wysokość około dwóch metrów. Jego kwiatostany, które pojawiają się pod koniec lata, mają wiechowaty charakter i srebrzystą barwę. Liście miskanta cukrowego są zielone, choć w okresie jesienno-zimowym zmieniają swój kolor na żółty bądź brunatny.
  • miskant olbrzymi – to krzyżówka miskanta chińskiego z miskantem cukrowym. Jak sama nazwa wskazuje, ten gatunek osiąga imponujące rozmiary, a mianowicie dorasta do trzech, a nawet czterech metrów wysokości! Ma długie, szerokie liście o ciemnozielonej barwie, a każdy z nich przecina białe unerwienie. W polskich warunkach atmosferycznych raczej trudno o to, by ten konkretny gatunek miskanta zakwitł.
  • miskant kwiecisty – w naturze można go spotkać na Tajwanie oraz na wyspach pacyficznych. Ten gatunek osiąga około dwóch i pół metra wysokości i charakteryzuje się ostrymi liśćmi, które pokrywa woskowaty nalot. Wiechy miskanta kwiecistego są niezwykle okazałe, a ich długość dochodzi do 50 centymetrów. Gatunek wykazuje się wysoką mrozoodpornością i bardzo szybkim tempem wzrostu.
Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Miskant: kiedy go sadzić?

W Twoim ogrodzie ma się znaleźć miskant? Kiedy go sadzić, by dobrze rósł? Niezależnie od tego, jaką odmianę i gatunek ostatecznie wybierzesz, rośliny te najlepiej jest zasadzić na wiosnę. Pamiętaj, by zasilić je kompostem, a także właściwie dobranym nawozem. Nie sadź swojej rośliny zbyt późno, ponieważ w przeciwnym razie może nie mieć dostatecznej ilości czasu, by przygotować się na letnie upały (warto zauważyć, że upalne dni nadchodzą teraz znacznie szybciej niż kiedyś).

Dlaczego miskant nie kwitnie?

Dlaczego miskant nie kwitnie? Powodów może być kilka. Przede wszystkim, Twojej roślinie może nie pasować stanowisko, na którym się znalazła. Najlepsze dla wzrostu i obfitego kwitnięcia miskantów jest miejsce półcieniste bądź słoneczne. Istotne w ich przypadku okazuje się też podłoże. Jeśli ziemia, jaką zapewnisz miskantowi, nie będzie żyzna i zasobna w składniki odżywcze, może w ogóle nie zakwitnąć.

Zobacz też: Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Stwórz piękną koronę na pniu dzięki przemyślanym zabiegom

Więcej o: