Spodobała Ci się hortensja ogrodowa? Kiedy sadzić tę roślinę? To bardzo ważne, by całą procedurę przeprowadzić we właściwy sposób, ponieważ dzięki temu będzie większa szansa na to, że krzew się przyjmie. Pocieszające dla nowicjuszy okazuje się jednak to, że można sobie wybrać właściwie dowolny termin w okresie od wiosny do jesieni (tej późnej, hortensję można też posadzić w okolicy listopada). Mimo to te ostatnie miesiące, takie jak październik i listopad, nie są szczególnie polecane, ponieważ wówczas krzew będzie miał dosyć mało czasu na ukorzenienie się w ziemi. Hortensja ogrodowa nie najlepiej radzi sobie z niską temperaturą i wybór takiej pory może grozić jej zmarznięciu.
A kiedy kwitnie hortensja ogrodowa? To odmiana hortensji, która kwitnie na pędach zeszłorocznych. Musisz więc mieć świadomość, że jej pąki kwiatowe ulegną zawiązaniu około końca lipca lub początku sierpnia, natomiast do kwitnienia dojdzie latem kolejnego roku. Trzeba się też nastawić na ewentualność, że hortensje mogą nie zakwitnąć w ogóle, ponieważ są bardzo wrażliwymi roślinami ogrodowymi.
W Twoim ogrodzie niebawem znajdzie się hortensja ogrodowa? Jaka ziemia powinna być wykorzystana jako jej podłoże? W pierwszej kolejności zadbaj o to, by oczyścić miejsce z chwastów i spulchnić ziemię. Musi być ona także rozdrobniona oraz napowietrzona. Najlepiej, jeśli przekopiesz ją kompostem. Zadbaj o jej wysoką wilgotność oraz kwaśny odczyn. Gleba musi być też żyzna, lekka, a zarazem próchniczna i obfitująca w składniki pokarmowe.
Jak pielęgnować hortensję ogrodową? Nie jest to krzew łatwy w uprawie, ale jeśli zastosujesz się do wszystkich wskazówek, na pewno będziesz się cieszyć jego zjawiskową urodą, zwłaszcza gdy zakwitnie. Na pewno zależy Ci szczególnie na tym, prawda? Dlatego zrób wszystko, by móc cieszyć oko jej niesamowitymi kwiatami.
Znajdź jej zaciszne miejsce, osłonięte od słońca, które może łatwo poparzyć jej liście. Z drugiej strony miej świadomość, że to właśnie w słońcu Twoja hortensja będzie obficiej kwitnąć. Nie możesz też w żadnym wypadku doprowadzić do przesuszenia krzewu, ponieważ jest na to bardzo wrażliwy. Pamiętaj, by w okresie suszy dbać o jego nawodnienie, a także regularnie przeprowadzać ściółkowanie gleby, co pozwoli mu zachować odpowiednią wilgotność.
Co jeszcze lubi hortensja ogrodowa? Kiedy przycinać roślinę, by zadziałać na jej korzyść? Na pewno uważaj, by nie robić tego zbyt mocno i nie przyciąć pędów. Postępuj ostrożnie – jesienią należałoby wyłącznie ściąć kwiatostan, a wiosną pozbyć się zeschniętych resztek. Pozbądź się również przemarzniętych czubków, jeśli takie występują.
Dlaczego liście hortensji żółkną? Jeśli liście Twojego krzewu niespodziewanie zaczęły się robić jasnozielone lub właśnie żółte, najprawdopodobniej podłoże, na którym rośnie, ma zbyt zasadowy odczyn. W takim wypadku wskazane jest dodanie odrobiny torfu ogrodniczego.
A co, jeśli hortensja i tak nie chce zakwitnąć? Powodem mogą być przemarznięte wierzchołki pędów, a także całych pędów, na których występowały już zawiązane pąki kwiatowe. Aby tego uniknąć, najlepiej po prostu zabezpieczyć krzew na zimę, okrywając go agrowłókniną. Inną przyczyną braku kwitnienia może być nieodpowiednio przeprowadzony proces przycinania hortensji ogrodowej. Kwiaty mogą się ponadto nie pojawić, jeśli roślina nie będzie właściwie nawożona. Wszelkie niedobory takich składników, jak: fosfor, azot, magnez i żelazo przyczynią się do słabego wzrostu rośliny, a także uniemożliwią zawiązanie się pąków kwiatowych. Najlepiej skorzystaj z nawozów mineralnych przeznaczonych specjalnie dla hortensji.
Hortensję ogrodową można też uprawiać w doniczce. W takim wypadku najlepiej jednak wybrać którąś z jej mniejszych odmian, takich jak "Masja" czy "Sybilla".
Zobacz też: Gdzie powinien stać aloes w domu? Jak go podlewać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania