Jeśli zauważysz na trawniku czarcie kręgi, musisz działać szybko. To zwiastun kłopotów w ogrodzie

Domowe sposoby na grzyby na trawniku nie zawsze będą skuteczną metodą rozwiązania tego problemu. Nie oznacza to jednak jeszcze, że jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest droga chemia komercyjna. Wyjaśniamy, skąd się biorą grzyby kapelusznikowe na przydomowych trawnikach i jak skutecznie z nimi walczyć.

Grzyby pojawiające się na trawnikach często są nazywane czarcimi kręgami. Nawiązuje to do ich charakterystycznego układu. Z czego on jednak wynika? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zacząć od tego, skąd właściwie biorą się grzyby na naszych posesjach. Będzie to również kluczowe przy walce z tym problemem.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

O czym świadczą grzyby na trawniku? Te miejsca mogą być bardziej narażone na problem

Grzyby kapeluszowe, które obserwujemy na naszych trawnikach, to tylko niewielka część "góry lodowej". Źródło problemu kryje się pod trawą, a chodzi tu o ich grzybnię. Co ciekawe, czasami możemy mieć do czynienia z grzybami jadalnymi, takimi jak twardzioszek przydrożny czy czubajka kania. Niestety nawet one zaczynają z czasem psuć walory estetyczne ogrodu, zwłaszcza że wspomniana grzybnia stale się rozrasta. Przyjmuje przy tym kolisty kształt - grzyby wyrastają tylko na jej brzegach - co tłumaczy tajemniczą nazwę, czarcie kręgi.

Problem grzybów dotyczy najczęściej trawników, które są pielęgnowane w nieprawidłowy sposób lub znajdują  się w bliskim sąsiedztwie lasów. Ich rozwojowi sprzyja również nadmierna wilgotność gleby, zacienienie oraz słaba kondycja ogólna trwa. O ile z bliskością lasu raczej nic nie zrobimy, tak na pozostałe czynniki na szczęście możemy już wpłynąć. Jak?

Jak pozbyć się grzybów na trawniku? Pamiętaj o podstawowych zasadach pielęgnacji

Zwalczanie grzybów tak naprawdę zaczyna się już w momencie zakładania trawnika. Pierwszym krokiem tego procesu powinno być zawsze dokładne oczyszczenie gleby na obszarze, gdzie zostanie wysiana murawa. Wszelkie resztki roślin mogą bowiem sprzyjać w przyszłości rozwojowi grzybów. Pamiętajmy też o nawożeniu, szczególnie w przypadku piaszczystej gleby. Usuwanie resztek roślin będzie ważnym etapem także podczas pielęgnacji już wyrośniętego trawnika. Ponadto regularnie należy przeprowadzać wertykulację (usunięcie mchu i filcu), areację (napowietrzenie ziemi) i kolejne nawożenia. Pierwsze dwa zabiegi wystarczy zrobić raz w roku. Jeśli zaś chodzi o ostatni, najlepiej wybierać przy tym nawozy azotowe, a sam zabieg przeprowadzać od kwietnia do lipca. W przypadku pojawienia się grzybów zaleca się stosowanie odpowiednich oprysków. Jeżeli jednak problem się utrzymuje, niewykluczone, że konieczne będzie całkowite usunięcie murawy wraz z 30-centymetrową wierzchnią warstwą ziemi i założenie trawnika od nowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: