Ogródki działkowe zarządzane przez Rodzinny Ogród Działkowy (ROD) niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród Polaków i coraz częściej dotyczy to nie tylko seniorów. Musimy jednak pamiętać, że obowiązują nas tu określone przepisy, a za ich łamanie grożą nam nieprzyjemne konsekwencje. Warto zatem przypomnieć sobie najważniejsze z nich, aby mieć pewność, że nie popełniamy błędu.
Ograniczenia związane z sadzeniem roślin na działkach ROD częściowo są związane z Ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 roku o gatunkach obcych, która mówi o zakazie uprawy gatunków inwazyjnych, takich jak rdestowiec, bożodrzew gruczołowaty, trojeść amerykańska czy niecierpek gruczołowaty. Ponadto polskie przepisy zabraniają hodowli maku i konopi włóknistych. Lepiej unikać roślin charakteryzujących się szybkim i niekontrolowanym wzrostem, które nie zawsze są zakazane, ale też mogą stać się źródłem problem. Przykładem takiego gatunku jest sumak octowiec, doskonale znany wielu działkowcom jako "zemsta sąsiada".
Jeśli zaś chodzi o uprawę warzyw i owoców, to musimy pamiętać, że regulamin ROD wyraźnie zaznacza, że jest to dozwolone wyłącznie na własny użytek. Zabrania się natomiast prowadzenia uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym, czyli z przeznaczeniem na sprzedaż. Oczywiście nawet obfite plony z dwóch grządek nie wzbudzą niczyich podejrzeń, ale warto mieć się na baczności. Jeżeli zdecydujemy się na drzewa owocowe, to powinny one być posadzone co najmniej dwa metry od granicy z sąsiednią działką. Jak jednak przedstawia się kwestia hodowli zwierząt na działkach?
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale na działkach ROD można hodować kury i króliki. Co więcej, w niektórych miejscach staje się to coraz powszechniejsze.
Pojawiają się. Przeważnie są to kury ozdobne np. zielononóżki. Niektóre są bardzo atrakcyjne i ładnie wyglądają. Jak są gdzieś przy kwiatkach, to jeszcze poprawiają swój wygląd i estetykę. Królików nie widziałem
- mówił Piotr Chmielewski z Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie w rozmowie z Radiem Olsztyn. Oczywiście konieczne jest przy tym zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. Na indywidualnej działce nie można mieć ula, ale hodowla pszczół może być prowadzona w zbiorowej pasiece postawionej na terenach ROD. O konsekwencjach nieprzestrzegania regulaminu ogrodów działkowych pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Przy nagminnym łamaniu przepisów grozi nam nawet utrata działki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.