Czy Forrest Gump istniał naprawdę? Nie tylko filmowy bohater przebiegł Stany Zjednoczone

Niemal od razu po premierze w 1994 roku widzowie na całym świecie pokochali Forresta Gumpa. Jego słynny bieg przez Stany Zjednoczone był inspiracją dla biegaczy, którzy próbowali pokonać tę trasę. Okazuje się jednak, że ktoś dokonał tego wyczynu przed bohaterem filmu.

"Forrest Gump" należy już do klasyki kina. Film z 1994 roku zarobił ponad 678 milionów dolarów i od lat znajduje się na wysokiej  pozycji w rankingach najlepszych produkcji. Perypetie mężczyzny, który zmienił bieg wydarzeń historii Ameryki urzekły widzów, a niektórych nawet zainspirowały do powtórzenia jego wielkiego biegu przez kraj. Nasuwa się jednak pytanie — czy ktoś natchnął twórców do stworzenia tak kultowej postaci?

 
Zobacz wideo "Piotruś Pan i Wendy". Zwiastun nowego filmu Disneya

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Film stał się inspiracją dla wielu osób. Śmiałek powtórzył wyczyn Forrest Gumpa

Powieść "Forrest Gump" została napisana przez amerykańskiego pisarza Winstona Grooma w 1986 roku. Zainspirował się nią Robert Zemeckis, który 8 lat później nakręcił jeden z najbardziej kultowych filmów w historii kina. Główną rolę zagrał Tom Hanks, a ekranizacja zgarnęła mnóstwo statuetek, w tym sześć Oscarów. Opowieść o mężczyźnie, który był świadkiem wielu historycznych wydarzeń wzruszyła widzów, a jego słynny bieg z jednego końca kraju na drugi zainspirował biegaczy. Wyzwania podjął się Rob Pope, który rozpoczął swoją podróż w 2016 roku. Mężczyzna wystartował z Mobile w stanie Alabama i przebiegł 24 tys. km.

 

Czy Forrest Gump istniał naprawdę? Ktoś wyprzedził filmowego bohatera

W ciągu swojego biegu Rob Pope zrobił tylko jedną przerwę. Wrócił do Wielkiej Brytanii, by zobaczyć narodziny swojego dziecka. W międzyczasie zebrał 28 tys. dolarów dla organizacji WWF i Peace Direct. Rob nie jest jednak pierwszą osobą w historii, która przebiegła kraj. W 1981 dokonał tego mężczyzna, który prawdopodobnie zainspirował twórców Forresta Gumpa. 16-letni Louis Figueroa obiecał młodszemu bratu, który cierpiał na raka kości, że przemierzy Amerykę na piechotę. Jak informuje museumoftravel.org w trakcie tej podróży miał wypowiedzieć, słynną kwestię, która pojawiła się później w filmie:

Kiedy byłem zmęczony, spałem. Kiedy byłem głodny, jadłem. Kiedy musiałem iść do łazienki, poszedłem

Mężczyzna odbył jeszcze dwie piesze wycieczki przez Stany Zjednoczone. W 1996 roku szedł, by podnieść świadomość na temat społecznego napiętnowania osób chorych na AIDS. Zebrał wtedy 300 tys. dolarów na lokalne organizacje charytatywne. W trakcie kolejnej podróży, która odbyła się w 2005 roku, zbierał pieniądze dla ofiar wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie. Co ciekawe, filmowy bohater Forrest Gump przez 3 lata, 2 miesiące, 14 dni i 16 godzin przebiegł dystans 15 248 mil.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA