Zdjęcia niezwykłego zjawiska na Bałtyku podbijają sieć. "Chciałbym to zobaczyć na żywo, ale z daleka"

Morze Bałtyckie potrafi zadziwiać zjawiskami przyrody. Przykładem tego są chociażby trąby wodne. Takie właśnie zjawisko mogli w ostatnim czasie obserwować mieszkańcy Estonii. Uchwycone przez nich zdjęcia wzbudziły też duże zainteresowanie internatów. Wyjaśniamy, czym właściwie są trąby wodne.

Większość osób może być lepiej zaznajomiona z pojęciem trąby powietrznej niż trąby wodnej. Być może związane to jest z ich częstszym występowanie w filmach. Niemniej trąby wodne są również warte uwagi. Choć ich widok może być równie niepokojący, jak i zachwycający, to w większości przypadków nie stanowią one zagrożenia.

Zobacz wideo Dlaczego Bałtyk umiera?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Trąby wodne pojawiły się na Bałtyku. Estończycy dzielą się niezwykłymi zdjęciami

Trąbę wodną, która pojawiła się na Bałtyku w ostatnim czasie, można było obserwować 30 maja w pobliżu Zatoki Parnawskiej w Estonii około godziny 12:50. Na relacje Estończyków opublikowane w internecie nie trzeba było długo czekać. Komentarze użytkowników odzwierciedlały mieszane uczucia, jakie może wywoływać widok tego zjawiska.

Miło patrzeć na trąby wodne z daleka, ale z bliska są przerażające.
Chciałbym to zobaczyć na żywo, ale z daleka.
Jestem trochę przerażona

- czytamy w komentarzach.

Zjawisko trwało jednak zaledwie kilka minut i nie przyczyniło się do powstania żadnych szkód.

Jak powstają trąby wodne? Do pojawienia się zjawiska potrzebne są konkretne warunki

Trąby wodne powstają w wyniku napływu chłodnego powietrza nad cieplejszy zbiornik wodny.

Zwykle występują one na przełomie lata i jesieni, kiedy morze jest jeszcze ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne. Skutkuje to powstaniem trwałej chwiejności – czynnika niezbędnego do uruchomienia dynamicznych pionowych ruchów powietrza. Trąby wodne na ogół "potrzebują spokoju" – słabego wiatru przy ziemi i lokalnej zbieżności – dlatego najczęściej pojawiają się rano lub wieczorem. Chociaż są zjawiskiem spektakularnym, to na ogół nie stwarzają większego zagrożenia. Stąd być może tak mało o nich mówimy

- czytamy na stronie IMGW.

Należy jednak zauważyć, że w niektórych sytuacjach trąby wodne mogą być faktycznie niebezpieczne. Dotyczy to przede wszystkim statków, ale też i samolotów oraz helikopterów, które mogłyby znaleźć się zbyt blisko zjawiska. Niekiedy trąby wodne mogą powstawać też z superkomórki burzowej. Wówczas mają one dużo bardziej gwałtowny charakter i jeśli przedostaną się na ląd, mogą przekształcić się w typową trąbę powietrzną.

Warto podkreślić również, że trąby powietrzne mogą być też czasem obserwowane w Polsce, choć zdarza się to rzadko. W ostatnich dwóch latach zjawisko to pojawiło się kilkukrotnie w okolicach Gdańska i Półwyspu Helskiego. Niestety wystąpienia trąb wodnych nie można przewidzieć, więc żeby jakąś zobaczyć na własne oczy, trzeba mieć po prostu szczęście.

 

Może cię też zainteresować:

- Zwierzę jak z bajki zawitało do jego ogrodu. Internauci przecierają oczy: Mamo, czy to nowy Pokémon?
- Gigantyczna kara za zabicie osy. Jeśli zrobisz to w tym miejscu, zapłacisz prawie 300 tys. zł kary
- W tym miejscu powstanie "las w środku miasta". Niesamowity obiekt wyprodukuje ponad 40 tys. ton tlenu

Więcej o:
Copyright © Agora SA