Biwakowanie w lesie. Dowiedz się, gdzie rozłożyć namiot i czy potrzebujesz na to zgody leśników

Gdzie na weekend? W czasie urlopu wiele osób decyduje się uciec z miasta i rozstawić namiot w lesie, aby móc odpocząć na łonie natury. Zanim jednak spakujesz plecak i wyruszysz na podbój lasu, musisz wiedzieć, gdzie można rozkładać namiot, palić ogniska oraz korzystać z kuchenki turystycznej.

Pogoda za oknem zachęca do spędzania dni w parkach oraz lasach. Przed nami długi weekend, podczas którego wiele osób chce wybrać się na biwak. Podpowiadamy, w których miejscach można rozstawiać namioty. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Czy powierzchnia lasów w Polsce faktycznie wzrasta? „Nigdy nie mieliśmy tak dużo drzew i tak mało lasów"

Zanocuj w lesie - mapa. W tych miejscach rozłożysz namiot. Gdzie można rozpalić ognisko?

Nie wszędzie w lesie możemy biwakować. Dlatego z myślą o osobach, które chcą spędzić kilka dni na łonie natury, Lasy Państwowe opracowały mapę Banku Danych o Lasach (BDL). Wystarczy, że wejdziemy na tę stronę, a na mapie pokażą się zaznaczone na pomarańczowo miejsca, które zostały objęte programem "Zanocuj w lesie". 

Za pomocą informatora (narzędzie z literą 'i' w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu (obszaru)

- informują Lasy Państwowe. 

Wiele osób zastanawia się, czy w miejscach, w których można rozkładać namioty, dozwolone jest palenie ognisk. Z informacji zamieszczonych na stronie Lasów Państwowych wynika, że jest to możliwe wyłącznie w miejscach przeznaczonych do rozpalania ogniska. 

Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie oraz na stronach internetowych nadleśnictw

- przekazali leśnicy. 

A co z kuchenkami turystycznymi? Tutaj także decyzję podejmuje nadleśnictwo. Informacje o lokalizacjach, w których można korzystać z kuchenek, znajdziesz na stronach internetowych nadleśnictw.

Lasy Państwowe wyjaśniają, kiedy należy zgłosić chęć biwakowania. Zależy to od kilku czynników 

Wysłanie zgłoszenia pobytu nie jest obowiązkowe jeśli mamy zamiar nocować w lesie w grupie mniejszej niż dziewięć osób, a pobyt potrwa tylko jedną noc. Natomiast pobyt należy zgłosić, gdy nocleg w lesie planujesz: 

  • w grupie większej niż dziewięć osób,
  • na dłużej niż dwie noce,
  • w grupie większej niż dziewięć osób i na dłużej niż dwie noce. 

Nie musisz się jednak obawiać, że nie otrzymasz zgody. Nadleśnictwo ma obowiązek zgodzić się na twój pobyt w lesie. 

Co zrobić, aby uzyskać zgodę? Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej nadleśnictwa, a następnie wysłać go mailem na adres nadleśnictwa nie później niż na dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Nadleśnictwo musi odpowiedzieć na zgłoszenie w formie mailowej, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Podczas biwakowania nie musisz mieć przy sobie żadnych specjalnych pism ani dokumentów. Jednak z uwagi na nagłe sytuacje np. wypadek warto mieć dokumenty, które pozwolą ratownikom skontaktować się z bliskimi. 

Może cię też zainteresować:

- Lasy Państwowe ostrzegają przed tym owadem. Jego użądlenie jest boleśniejsze od ugryzienia szerszenia
- Polacy uwielbiają tę roślinę, jednak lepiej nie zrywać jej w lesie. Kara może wynieść nawet 5 tysięcy
- Rowerzysta zauważył groźnego drapieżnika. Internautka: O matko, a ja tam na spacery chodzę

Więcej o:
Copyright © Agora SA