Najnowsze badania należą do producenta mebli sypialnianych Bed Kingdom. To właśnie ta firma przeanalizowała, jak wygląda sprawa samopoczucia i odpoczynku mieszkańców 28 krajów europejskich. Wyniki nie pozostawiają złudzeń - Polacy nie mają łatwo.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Producent wspomnianych mebli przeanalizował łącznie osiem czynników, aby określić, czy mieszkańcy 28 krajów europejskich są względnie wypoczęci, czy też nie. Badania opierały się na danych dotyczących:
Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Słowacja, a więc można nazwać ją najbardziej wypoczętym krajem w Europie.
Niektóre z powodów, dla których Słowacy śpią tak spokojnie w nocy, to aż 28 dni płatnego urlopu w ciągu roku, dodatkowe 15 dni świąt publicznych oraz 12 godzin wypoczynku między zmianami w pracy. Większość krajów w Europie ma minimum 11 godzin wypoczynku dobowego
- czytamy. Zaraz za nią, na drugim miejscu znalazła się Finlandia. Tutaj aż 83 proc. mieszkańców śpi co najmniej 7 godzin lub dłużej każdej nocy. Trzecim miejscem mogła cieszyć się Bułgaria. W tym przypadku najważniejszym czynnikiem jest to, że pracownicy mają nieprzerwane 48-godzinne przerwy tygodniowo w kolejne dni, z czego jeden to niedziela. Niestety, ten ranking ma również drugą stronę medalu, ponieważ na końcu listy znalazły się kraje, których mieszkańcy uchodzą za wyjątkowo niewypoczętych.
Trzy najbardziej zmęczone kraje to Włochy, Holandia i Grecja. Umiejscowienie Grecji na szarym końcu może wynikać z tego, że tamtejsi pracownicy mają jedynie 20 dni płatnego urlopu i dziewięć dni wolnych wynikających ze świąt państwowych. Choć Polski należy szukać nieco wyżej, bo na 23 miejscu, to nie powinno to wywoływać euforii. Okazuje się, że średnio na polskiego pracownika przypada najdłuższy czas pracy, bo aż 1848 godzin w ciągu roku. Czyżby wśród naszych rodaków zapanowała pewnego rodzaju plaga pracoholizmu? Nic więc dziwnego, że zmęczenie potrafi towarzyszyć nam niemalże każdego dnia.