Koty dają ważne sygnały za pomocą uszu. Każda z tych pozycji mówi co innego o samopoczuciu mruczka

Koty komunikują się z ludzi na różne sposoby. Czasem jest to wokalizacja, innym razem gesty lub ruchy ogonem czy uszami. Nasze mruczki potrafią obracać uszy na wiele stron, a także kłaść je pod sobie. Co to oznaczają te sygnały i jakie ułożenie uszu kota powinno nas zaniepokoić?

Koty już w starożytności fascynowały ludzi. Choć wiele się od tego czasu zmieniło, to mruczki niezmiennie podbijają serca swoimi uroczymi gestami, miękkim futerkiem oraz sympatycznym miauczeniem. Choć koty są u naszego boku od wieków, to niektóre ich zachowania długo były dla nas tajemnicą. Na szczęście liczne badania, których tematem były kotowate, pozwoliły na rozwikłanie wielu sekretów. Jednym z nich jest komunikacja kota ze światem za pomocą uszu. Jak odczytywać ich pozycję?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiesz, czemu koty mruczą? Nie zawsze chodzi o radość

Uszy kota - co mówią? Ekspertka wyjaśnia jakie sygnały wysyła do nas mruczek 

Być może spotkałeś na swojej drodze osoby, które potrafią poruszać uszami, jednak ich umiejętności bledną, przy tym co potrafią nasi koci przyjaciele. Mruczki mogą obracać swoje uszy nawet o 180 stopni, a ponadto są w stanie słyszeć wyższe częstotliwości niż ludzie - ale to zapewne wie wiele osób. Jednak tylko nieliczni są świadomi tego, że koty są w stanie słyszeć dźwięki z pięciokrotnie dalszej odległości niż człowiek. Na tym nie koniec, bo nasi pupile za pomocą uszu porozumiewają się także ze światem. W jaki sposób to robią?

Sygnały dawane przez kota. Kiedy twój kot kładzie uszy po sobie, zachowaj ostrożność. To zły znak 

Słuch jest dla kotów niezwykle ważny, dzięki niemu są w stanie zlokalizować ewentualne zagrożenie. Jak czytamy na portalu catster.com, kiedy mruczki nasłuchują, ich uszy są skierowane do góry - to oznacza, że są w tym momencie bardzo czujne. Natomiast uszy zwrócone na boki sygnalizują, że kot jest zdenerwowany. Doktor Katherine Houpt ekspertka w dziedzinie problemów behawioralnych zwierząt zwraca uwagę na to, co kot mówi nam, kładą uszy do tyłu.  

Im bardziej bojaźliwy jest kot, tym bardziej płaskie będą jego uszy. Większość kociej agresji ma swoje źródło w strachu

- zauważa dr Katherine Houpt.

Tak wiec kiedy kocie uszy znajdują się z tyłu głowy, oznacza to, że w zwierzęciu rośnie agresja. Takiemu ułożeniu uszu towarzyszy także specyficzna postawa ciała oraz wokalizacja. Co zrobić, kiedy nasz kot nagle przybierze taką pozycję? Dr Houpt radzi zachować ostrożność i zostawić go w samotności, aby się uspokoił. Jeśli chcesz wiedzieć więc na temat kotów, to polecamy ci zajrzeć do naszych poprzednich artykułów: 

Więcej o: