Dostojny havana brown wkracza na salony. Ta rasa kota zachwyca. A cena? Zwala z nóg

Kot hawański zdobywa coraz większą popularność. Jego wyjątkowy wygląd przykuwa wzrok, a inteligencja zaskakuje. Niestety, aby cieszyć się towarzystwem tego mruczka, musimy przygotować się na niemały wydatek. Ile kosztuje kot hawański? Wyjaśniamy!

Rasy kotów różnią się między sobą charakterem, wyglądem oraz zachowaniem. Niektóre mruczki to prawdziwe leniuchy, z kolei inne potrzebują dużej przestrzeni, aby się wybiegać i móc spożytkować energię, która je rozpiera. A jaki jest kot hawański? 

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kot bez sierści? Oto sfinks i wbrew pozorom, nie pochodzi z Egiptu

Kot hawański nadal jest w Polsce mało znany. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Kot hawański (Havana Brown) to krótkowłosy kot orientalny, któremu z pewnością nie można odmówić uroku. Zwierzę jest smukłe, osiąga do czterech kilogramów wagi i ma długie nogi. Mimo to sprawia wrażenie umięśnionego, jednak nie ujmuje mu to gracji podczas poruszania się. Wyróżnia go także piękna, lśniąca, brązowa sierść oraz kanciasta głowa i duże, skierowane do przodu uszy. Zakochać można się również w jego oczach. Są jasnozielone i lekko skośne. Koty hawańskie to gwarancja przyjaciela na długie lata. Zwierzęta te średni żyją od 15 do nawet 20 lat. Oczywiście wpływ ma na to prawidłowa opieka, wizyty kontrolne oraz odpowiednio dobrana karma. Dodatkowo nie stwierdzono, aby rasa ta dziedziczyła jakiekolwiek choroby. Nie mniej, wciąż mogą zapadać na różne choroby tak jak wszystkie koty.  

Havana brown - kot, który będzie prawdziwym przyjacielem. Jaki jest jego charakter?

Koty hawańskie to bardzo towarzyskie i przyjacielskie mruczusie, które tworzą silną więź z opiekunem. Wyróżnia je również inteligencja, przejawia się ona m.in. tym, że szybko się uczą np.chodzenia na smyczy, a nawet aportowania. Koty te lubią aktywnie spędzać czas oraz bawić się z opiekunem, a także wychodzić na spacery. Mają jednak swoje wady. Kiedy się nudzą, mogą zniszczyć niejeden mebel lub wazon, a do tego lubią być w centrum uwagi, więc właściciel musi się liczyć z tym, że będzie musiał poświęcać im dużo czasu. Fani zarówno psów jak i kotów mogą się rozczarować. Havana brown raczej nie dogada się z  się psem.

Kot hawański cena. Ile trzeba zapłacić za towarzystwo tego mruczka? 

Choć poza granicami naszego kraju rasa ta cieszy się sporą popularnością, to w Polsce nadal jest rzadko spotykany. Ma to wpływ na cenę tej rasy, która jest stosunkowo wysoka i wynosi od czterech do nawet pięciu tysięcy złotych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli planujemy mieć w domu kota tej rasy, to przed zakupem warto upewnić się, czy hodowla jest legalna. Ponadto powinna specjalizować się w kotach hawańskich oraz okazać nam zarówno pełny rodowód zwierzaka, jak i świadectwa zdrowia

Więcej o: