Fani kotów uwielbiają zgłębiać ciekawostki na ich temat. Do kolekcji mogą teraz dodać tą dotyczącą wieku tych zwierzaków na ludzkie lata.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wiele osób głowi się nad tym, jak przeliczyć kocie lata życia na ludzie. Nie jest to tak trudne, jak może się z początku wydawać. Kłopot może nam sprawić jedynie przeliczenie wieku kotów, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Sposób na wyliczenie kocich wiosen zdradził w rozmowie z portalem dailypaws.com lekarz weterynarii Marty Becker, założyciel Fear Free Pets - portalu edukacyjnego dla weterynarzy oraz specjalistów od zwierząt domowych. Okazuje się, że koty w ciągu pierwszych dwóch lat życia rozwijają bardzo szybko. Tylko w pierwszym roku życia nasze mruczki przechodzą przez dwa etapy dorastania: dzieciństwo oraz nastoletniość. Okres, w którym nasze zwierzę jest dzieckiem, trwa bardzo krótko - kilka pierwszych miesięcy po jego urodzeniu. Po tym czasie zaczynają być nastolatkami. Marty Becker wyjaśnia, że roczny kot ma 15 ludzkich lat. Z kolei, mając dwa kocie lata, osiągają 25. rok życia (w przeliczeniu na ludzkie). Potem liczenie wieku kota zaczyna być o wiele prostsze. Marty Becker wyjaśnia, że po skończeniu drugiego roku życia przez mruczka każdy kolejny jest odpowiednikiem czterech ludzkich lat. Poniżej znajdziesz tabele wieku kotów w przeliczeniu na ludzie.
Abyście nie musieli liczyć wieku swoich pupili, przygotowaliśmy poniżej wykres wieku kotów zaczynający się od roku, aż do 20 lat kociego życia.
Jeśli jesteście kociarami lub kociarzami i ciągle poszukujecie nowych informacji na temat zachowań kotów, być może zainteresują was nasze poprzednie teksty wyjaśniające: dlaczego koty drapią podłogę koło miski i "zakopują" jedzenie, śpią obok opiekuna oraz co oznacza, kiedy kładą na nas łapki.