Psy też lubią oglądać telewizję. Ich gust nieco różni się od naszego. To interesuje je najbardziej

Idealny serial na weekend dla psa? Brzmi jak żart? Niekoniecznie. Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele lubią spędzać czas przed telewizorem. Co szczególnie ich interesuje? Uwagę naszych pupili przed ekranem najbardziej skupia jedno zwierzę. Część osób może się domyślać, o kogo chodzi.

Psy są u naszego boku od tysięcy lat, mimo to wciąż wiele o nich nie wiemy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez amerykańską naukowczynię będzie mogło przyczynić się do polepszenia diagnostyki wzorku naszych czworonogów. Jaki ma to związek z ich ulubionymi programami w telewizji

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Jak sprawdzić, czy pies dobrze widzi? Naukowcy pracują na ulepszeniem metody badania wzroku 

Freya Mowat, profesorka w Szkole Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, postanowiła sprawdzić, jakie treści pojawiające się na ekranie telewizorów najbardziej przyciągają czworonogi. Jej publikacja niedawno pojawiła się na łamach magazynu "Applied Animal Behaviour Science". Choć przeprowadzone badanie jest niezwykle interesujące pod kątem tego, co zaciekawia naszych pupili, to zostało ono stworzone, aby opracować lepszy sposób sprawdzania wzoru psów. 

Metoda, którą obecnie stosujemy do oceny wzroku u psów, opiera się na bardzo niskiej poprzeczce. U ludzi byłoby to równoznaczne z powiedzeniem tak lub nie, jeśli dana osoba jest niewidoma

- przekazała cytowana przez portal healthday.com, Freya Mowat, profesorka w Szkole Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Badaczka wyjaśniła, że potrzebne są czułe metody, które pomogą lepiej ocenić wzrok czworonogów. 

Spekulujemy, że filmy mogą utrzymać uwagę psa na tyle długo, aby ocenić funkcje wizualne, ale nie wiedzieliśmy, jaki rodzaj treści jest najbardziej wciągający i atrakcyjny dla psów

- wskazała Freya Mowat, co było przyczynkiem do przeprowadzenia badania. A jak udało się ustalić, które obrazy wzbudzają w psach największą ciekawość? 

Czy psy lubią telewizję? Kwestionariusz miał określi, które programy są dla nich najciekawsze 

Profesorka z Uniwersytetu Wisconsin-Madison utworzyła internetową ankietę, w której mogli wziąć udział właściciele psów z całego świata. Mieli oni w niej opisać nawyki ich czworonogów przed telewizorem. W kwestionariuszu znalazły się pytania z zakresu rodzajów treści oglądanych przez pupili, ich interakcji z monitorem oraz rodzajów ekranów w domu. Jak informuje portal vetmed.wisc.edu, badanie ukończyło 1246 zwierząt z całego świata w tym Stanów Zjednoczonych, Europy czy Kanady.  

Jakie programy lubią oglądać psy? Te postacie najbardziej przyciągały ich uwagę

Z uzyskanych danych wynika, że czworonogi najbardziej lubiły, gdy na ekranach telewizorów pojawiały się inne zwierzęta, a w szczególności psy. Okazuje się, że choć nasi pupile uwielbiają spędzać z nami czas, to nie koniecznie lubią na nas patrzeć przez monitor. W rankingu zainteresowań znaleźliśmy się dopiero na dziewiątej spośród 17 kategorii. Z pewnością nie zdziwi fakt, że psy lubią oglądać ruch na ekranie. Natomiast zaskakujące może być to, że wciągają je kreskówki, zaangażowały one ponad 10 procent badanych czworonogów. Zebrane dane pozwoliły także stwierdzić, że psy podczas oglądania były aktywne. Skakały, biegały, wydawały różne dźwięki i śledziły akcję na ekranie. Organizując wspólny seans z pupilem, musisz się zatem przygotować, że raczej nie usiedzi obok ciebie na fotelu.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA