Zagadki matematyczne to nie tylko logiczne myślenie. Niekiedy liczy się coś jeszcze. Choć zdaniem wielu szkolna wiedza niezbyt często przydaje się późniejszym życiu, tym razem będzie trochę inaczej. Aby otrzymać poprawny wynik, nie ma wyjścia, trzeba cofnąć się myślami aż do podstawówki. Gotowy na to wyzwanie? To nie może być aż takie trudne.
W sieci roi się od skomplikowanych działań zawierających nie tylko znaki typu dodawanie, odejmowanie, mnożenie lub dzielenie, ale także liczne nawiasy, ułamki czy pierwiastki. Możesz odetchnąć z ulgą, bo my nie będziemy aż tak tego utrudniać. Problem polega jednak na tym, że działanie matematyczne, które za moment poznasz, jest wybrakowane. Nie ma w nim właśnie wspomnianych wcześniej znaków, natomiast znany jest jego wynik. Wygląda tak: 16 ? (20 ? 17) ? 9 = 43. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać to bardzo skomplikowane, ostatecznie przekonasz się, że wcale takie nie jest. Może być jeszcze łatwiej, ponieważ mamy dla ciebie pewną podpowiedź, a będą nią trzy opcje, z których tylko jedna jest tą pasującą.
Zanim jednak zaczniesz szukać odpowiedzi, pamiętaj, że w równaniu występuje nawias i mogą pojawić się różne znaki, a to oznacza, że trzeba będzie zastosować jedną z najważniejszych zasad matematycznych. Jaką? Chodzi o kolejność wykonywania działań.
Kolejność wykonywania działań matematycznych to zasada, o której uczono nas już w szkole podstawowej. Według niej:
Jeśli te podstawy mamy już za sobą, możemy przejść do rozwiązania naszej zagadki. Najlepszą opcją jest sprawdzenie wszystkich trzech opcji. Stosując pierwszą z nich, otrzymujemy działanie 16 - (20 + 17) - 9 = 43. Teraz zgodnie z zasadą dotyczącą kolejności wykonywania działań najpierw robimy nawias, a dopiero później odejmujemy, co daje nam 16 - 37 - 9 = 43. Od razu widać, że wynik wychodzi błędny i do tego na minusie, dlatego przejdźmy do kolejnej propozycji. 16 + (20 - 17) x 9 = 43. Znów na samym początku wykonujemy nawias, dzięki czemu otrzymujemy równanie 16 + 3 x 9 = 43. Teraz mnożymy, a więc 3 x 9 = 27. Zostaje nam 16 + 27 = 43 i jest to prawidłowe działanie. Zatem nie musimy już sprawdzać wersji trzeciej - brakujące znaki to: +;-;x.
Komentarze (0)
Uważasz się za króla matematyki? Jeśli tak, spróbuj rozwiązać tę zagadkę. Wystarczy wstawić trzy znaki
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!