O tym nietypowym owocu słyszało niewielu. Jego uprawa jest banalnie prosta, a smak doskonały

Jak wygląda porzeczkoagrest? Ta wyjątkowa roślina to połączenie dwóch pysznych gatunków, dzięki czemu jest nie tylko smaczna, ale także bardzo zdrowa. Co więcej, z owoców można stworzyć wiele pysznych potraw, a uprawa krzaków nie jest wymagająca.

Lato to idealne pora na owoce, szczególnie te z własnej działki. Największą popularnością cieszą się truskawki, maliny i borówki, ale nie tylko te można uprawiać. Jeśli marzy ci się coś nietypowego, co na co dzień trudno dostać w sklepach, posadź porzeczkoagrest. Niewielu słyszało o tym nietypowym owocu, a to wielka szkoda. Jest bardzo smaczny, a do tego ma wiele wartości odżywczych i pozytywnie wpływa na organizm. Sprawdź zalety porzeczkoagrestu i dowiedz się, jak go uprawiać.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Jakie właściwości ma porzeczkoagrest? Tę roślinę warto mieć w swoim ogrodzie

Porzeczkoagrest to stosunkowo nowa roślina, która została stworzona w 1926 roku przez Paula Lorenza w niemieckim instytucie Kaiser Wilhelm. Nie jest efektem modyfikacji genetycznej, a naturalnego krzyżowania gatunków. Celem wymyślenia takiego owocu było wzrastające zapotrzebowanie na agrest bez kolców, a przy okazji stworzono pyszną i zdrową przekąskę. Owoce porzeczkoagrestu potrafią być nawet trzy razy większe od standardowej porzeczki, mają ciemny, bordowy kolor i soczysty miąższ łączący w sobie nuty jagodowe z kwaśnym posmakiem. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako główny składnik przetworów, dżemów czy dodatków do deserów. Co więcej, roślina ta jest bogata w witaminę C, K, błonnik i żelazo, zawiera także dużą ilość przeciwutleniaczy i mało cukru.

Gdzie sadzić porzeczkoagrest? Zapamiętaj podstawowe wymagania

Kolejną zaletą porzeczkoagrestu jest fakt, że nie ma skomplikowanych wymagań i łatwo go uprawiać. Wystarczy zadbać o jego podstawowe potrzeby, by co roku otrzymywać pyszne owoce. Najważniejszy na początek jest termin sadzenia. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub jesienią. Nie zapomnij, by od raz po posadzeniu przyciąć pędy, by poprawić owocowanie i zrobić miejsce dla nowych gałązek. Krzewy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Miejsca półcieniste również się sprawdzą, jednak należy pamiętać, że im mniej słońca, tym mniejsze będą owoce. Warto także osłonić roślinę przed wiatrem, by zapewnić jej idealne warunki do wzrostu. Porzeczkoagrest najbardziej lubi glebę wilgotną, próchniczą i żyzną, natomiast nie wyrośnie na podłożu podmokłym i o kwaśnym odczynie. Co do podlewania nie ma wysokich wymagań - wystarczy robić to regularnie. Raz w sezonie dobrze jest zasilić roślinę nawozem, najlepiej naturalnym kompostem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: