Polska to raj dla grzybiarzy. W tych krajach grzybobranie znajduje się na liście rzeczy zakazanych

Choć może się to wydawać niedorzeczne, nie wszystkie kraje mają takie samo podejście jak Polska, jeżeli chodzi o grzybobranie. W niektórych miejscach w Europie obowiązują limity oraz specjalne licencje pozwalające wybrać się na grzyby. Niezastosowanie się do nich oznacza wysoką karę.

Grzybobranie jest jednym z ulubionych hobby, którym oddają się Polacy. Wielu z nas nie wyobraża sobie, że mogłoby być zakazane. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kraje są nastawione do tego tak jak Polska. W niektórych częściach Europy zbieranie grzybów znajduje się na liście rzeczy zakazanych.

Zobacz wideo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska rajem dla grzybiarzy? Nie tylko u nas można zbierać ile się chce tych leśnych skarbów

Niedawno Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przemawiał w Chełmnie. Mówił on:

To, że możemy sobie spokojnie wejść do lasu, to nie jest tak wszędzie, w wielu krajach lasy są w rękach prywatnych lub we władaniu korporacji. My tę wolność mamy, chodzimy na grzyby do lasu, chodzimy, aby wypocząć. To jest część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności odebrać.

Okazuje się bowiem, że są w Europie kraje, w których zbieranie grzybów jest całkowicie zabronione. W części obowiązują limity lub konieczne jest uzyskanie specjalnej licencji. Jednak nie oznacza to, że Polska jest jedynym krajem, w którym grzyby można zbierać do woli z wyłączeniem oczywiście tych objętych ochroną. W Czechach, Słowacji, Litwie, a także w Szwecji, Norwegii, Danii oraz Finlandii grzyby można zbierać na takich samych zasadach jak w Polsce. Nie ma tam ustalonych żadnych limitów, ale należy chronić gatunki zagrożone wyginięciem, znajdujące się pod ochroną czy rosnące w rezerwatach i parkach narodowych. 

Czy w Niemczech można zbierać grzyby? Limity i specjalne licencje

W Austrii, Niemczech i Słowenii obowiązują z drugiej strony limity. Można tam zebrać maksymalnie do dwóch kilogramów grzybów jednego dnia. We Francji są one nieco wyższe, do pięciu kilogramów, jednak obowiązują tam restrykcyjne dni, godziny i narzędzia, jakich można używać. W Austrii, jak we Francji obowiązują godziny, w których można udać się na grzybobranie. Nieco inaczej jest w Belgii, gdzie przepisy uzależnione są od części kraju. W Holandii natomiast można zbierać wyłącznie w lasach państwowych i to ilości nieprzekraczające 250 gramów. W Wielkiej Brytanii natomiast limit wynosi półtora kilograma i to nie we wszystkich lasach. We Włoszech i Hiszpanii konieczne będzie uzyskanie specjalnej licencji grzybiarza. Oprócz tego obowiązują również limity. We Włoszech do 2 kilogramów, zaś w Hiszpanii, w zależności do licencji. Rekreacyjnie można zbierać do 5 kilogramów. Za przekroczenie tych limitów lub zbieranie grzybów bez licencji grożą bardzo wysokie kary. Na przykład w Niemczech wysokość kary waha się od 2,5 tysiąca do aż 10 tysięcy euro.

Więcej o: