To nietypowe uzdrowisko warto odwiedzić choć raz. Tu turyści i kuracjusze nie będą się nudzić

Miejscowości uzdrowiskowe w górach niemal zawsze okazują się świetnym wyborem na wyjazd. Na Podkarpaciu znajduje się aż pięć takich miejsc, przy czym jedno z nich nieco różni się od reszty. Mimo to zasługuje na uwagę i warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Horyniec-Zdrój to polska wieś położona w województwie podkarpackim, w gminie o takiej samej nazwie. Od Lubaczowa dzieli ją 20 kilometrów, natomiast od granicy z Ukrainą tylko cztery kilometry. Jak zauważa portal rzeszowpodkarpackie.com, niekiedy jest nazywana podkarpacką stolicą Roztocza. Już to intryguje i zachęca do odwiedzin. Co jednak dokładnie znajdziemy na miejscu? Choć jest to miejscowość uzdrowiskowa, to jej atrakcje nie ograniczają się do sanatoriów.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Horyniec-Zdrój: sanatorium zadba o twoje zdrowie. W uzdrowisku zregeneruje się jednak też twój duch

Horyniec-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, jednak pozytywny wpływ tego miejsca na zdrowie jest ważnym aspektem, więc warto właśnie od niego zacząć. Wsi nadano status miejscowości uzdrowiskowej w 1976 roku. Co ciekawe, zaliczana jest do typu uzdrowiska nizinnego, które w Polsce nie są zbyt liczne. Według pogłosek z dobrodziejstw tutejszych wód korzystała Marysieńka Sobieska, a nawet sam król Sobieski, ale pierwsze oficjalnie udokumentowane wzmianki pochodzą z 1888 roku. Do dziś lecznicze wody siarczkowe i borowinowe są uznawane za jedne z najcenniejszych w Europie. Korzystają z nich przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami układu kostnego, narządów wewnętrznych oraz ginekologicznymi.

Punktem obowiązkowym zarówno dla kuracjuszy, jak i turystów jest pijalnia wód mineralnych i Park Zdrojowy. Sama pijalnia jest dość niepozorna i przypomina raczej niewielką altanę, a w dodatku obowiązuje tu samoobsługa. Jest to niewątpliwie inne doświadczenia niż to znane z Iwonicza-Zdroju czy Rymanowa-Zdroju. Istotne są tu jednak przecież właściwości pitej wody, którym nie można nic zarzucić.

Horyniec-Zdrój: atrakcje warte uwagi. Tutaj ciekawych zajęć nie będzie nikomu brakowało

Odwiedzając Horyniec-Zdrój, będziemy mieli sporo do zwiedzania. Do najważniejszych zabytków należy Pałac Ponińskich z XVII wieku. Co ciekawe, od 1969 roku znajduje się tu sanatorium - niegdyś znane jako "Metalowiec", obecnie nosi nazwę "Bajka". Na uwagę zasługuje również Teatr Dworski zbudowany w latach 1843-1846. Od 1973 roku mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury. Fanów militariów powinny zainteresować bunkry linii Mołotowa z lat 1940-1942. Miłośnicy przyrody natomiast muszą koniecznie wybrać się nad Zalew Horyniecki, zwłaszcza podczas cieplejszych miesięcy. Warto też dodać, że Horyniec jest doskonały wyborem na wycieczki rowerowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA