Publiczne toalety budzą raczej negatywne skojarzenia. Większość z nas korzysta z nich niechętnie i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Są jednak też takie miejsca, gdzie ludzie udają się wcale nie za potrzebą, a po to, by podziwiać piękne wnętrze. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to potwierdzają to liczne doniesienia w mediach społecznościowych. Chodzi o łazienkę znajdującą się na szóstym piętrze w centrum handlowym Deji Plaza w Nankinie w Chinach.
Jak donosi Business Insider, wspomniana łazienka została zaprojektowana przez firmę X+Living, pracownię architektoniczną z Szanghaju. Po przekroczeniu jej progu w pierwszej chwili może być trudno uwierzyć, że wkroczyliśmy właśnie do publicznej toalety. Jako pierwsza rzuci nam się w oczy fontanna. Całość utrzymana jest w kolorach szmaragdowej zieleni, szarości i złota. W pomieszczeniu znajduje się również bujna roślinność, a motywy roślinne możemy zauważyć również w elementach architektury. Jest to wybór nieprzypadkowy.
Stworzyliśmy ten projekt, mając nadzieję złożyć hołd coraz bardziej odległej wiośnie, co wiąże się z obecnym kryzysem ekologicznym. W związku z tym zdecydowaliśmy się na motyw 'Wiosenny ogród'
- wyjaśnia w rozmowie z portalem Li Xiang, główny projektant i założyciel firmy. Kwiaty, rośliny i owady przeplatają się ze wzorami bardziej abstrakcyjnymi, tworząc zapierającą dech w piersiach całość. Na końcu pomieszczenia znajduje się część wypoczynkowa z sofą zaprojektowaną na wzór płatków kwiatów, która oddziela toalety dla mężczyzn i kobiet. Strona wizualna to jednak niejedyny aspekt, który sprawia, że łazienka w Deji Plaza jest uznawana za jedną z najbardziej luksusowych publicznych toalet na świecie. Jej twórcy zadbali także o funkcjonalność.
Omawiana łazienka została stworzona tak, aby odpowiadać na różne potrzeby odwiedzających ją osób. Przykładowo znajdziemy tu podstawy do ładowania bezprzewodowego, a umywalki zaprojektowano na różnych wysokościach, aby dostosować się zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Ponadto zastosowano automatyczne drzwi do toalety dla osób z niepełnosprawnościami, a w pomieszczeniach dla rodziców z dziećmi zainstalowano miękkie oświetlenie, aby stworzyć komfortowe warunki dla najmłodszych.
To połączenie estetyki z praktycznością jest bardzo spójne, ale wciąż może być zaskoczeniem i wygodą dla osób korzystających z łazienki
- podsumowuje Li Xiang. Co ciekawe, choć cały ten opis może dla niektórych brzmieć nieprawdopodobnie, to chińska toaleta publiczna ma kilku konkurentów w walce o tytuł najbardziej luksusowej. Gdzie zatem jeszcze warto się udać w poszukiwaniu takich przedstawicieli architektury?
Wyjątkowo elegancka publiczna toaleta znajduje się też w Paryżu w dzielnicy Madeleine. Została zaprojektowana przez francuską architektkę Aurélie de Seynes. Tym razem jej wnętrze zdobi marmur i ciemne drewno. Ponownie dołożono jednak wszelkich starań, aby wygląd szedł w parze z funkcjonalnością. Przestronne wnętrze nie tylko potęguje wrażenie przepychu, ale też i gwarantuje nam komfort użytkowania. Podobnie zresztą jest w Melbourne w Australii, choć tutaj postawiono na bardziej nowoczesny design. W projekcie dominują zaokrąglone kształty i futurystyczny, minimalistyczny wygląd. Australijska toaleta została zaprojektowana przez Marka Newsona. Na koniec warto przytoczyć łazienkę znajdującą się w Bryant Park w Nowym Jorku. Tutaj zdecydowana się na połączenie elegancji i minimalizmu, a duże lustra i odpowiednie oświetlenie łączą wrażenie przestrzenności i prywatności.