Turyści nazywają Pańską Skałę gigantycznymi organami. Powstała blisko 30 milionów lat temu

Pańska Skała uznawana jest za geologiczne cudeńko północnych Czech, które robi wrażenie na każdym, kto tylko się do niego zbliży. To prawdziwy gigant znajdujący się nieopodal granicy z Polską. Brzmi zachęcająco? Takich widoków nie warto sobie odmawiać.

Pańska Skała, która znana jest również pod nazwą Kamenné varhany, to wulkaniczna formacja bazaltowa przypominająca swoim wyglądem gigantyczne organy. Tego cudu natury należy szukać w pobliżu miasta Kamenický Šenov w Czechach. Co najciekawsze, Polacy wcale nie muszą daleko jechać, ponieważ podróż samochodem z Wrocławia zajmuje około trzech godzin, a z Poznania nieco ponad cztery i pół. 

Zobacz wideo Władysławowo i atrakcje dla turystów. Co oprócz plażowania?

Czechy: Pańska Skała mogła nigdy nie zostać odkryta. Wszystko zmienił kamieniołom 

Ta niezwykła formacja skalna zbudowana jest z pięciu pionowych kolumn, które ściśle przylegają jedna do drugiej i mają około 20 metrów wysokości. Ogółem Pańska Skała wznosi się aż na wysokość 595 metrów nad poziomem morza i jest pochodzenia wulkanicznego. Prawdopodobnie powstała blisko 30 milionów lat temu z lawy, która nigdy nie wypłynęła na powierzchnię Ziemi - utknęła w wąskim kominie wulkanicznym. Właśnie dlatego, że bazaltowa magma była chroniona i ochładzała się stosunkowo wolno, doszło do rozszczepienia bazaltu i uformowania tak niezwykłych kształtów. Co najciekawsze, wiele wskazuje na to, że formacja skalna nie miałaby szans na ujrzenie światła dziennego, gdyby w XVIII wieku nie powstał w tym miejscu kamieniołom. To właśnie w ten sposób odkryto bazaltowe kolumny, które dziś są odwiedzane przez turystów z całego świata

Atrakcje turystyczne w Czechach. Pańska Skała nie ma sobie równych

Niestety, obecność kamieniołomu sprawiła, że formacja skalna była mocno eksploatowana. Kolumny bazaltowe wykorzystywano między innymi do budowy wałów przeciwpowodziowych. W 1895 roku Pańską Skałę w końcu objęto ochroną. Był to pierwszy tego typu rezerwat w Czechach oraz jeden z najstarszych w Europie. Mimo wszystko eksploatację kolumn powstrzymano całkowicie dopiero w 1914 roku, a w 1953 doszło do rozszerzenia ochrony tego miejsca. Dzięki temu dziś wciąż możemy podziwiać te naturalne organy, które z czasem stały się najczęściej odwiedzaną atrakcją geologiczną w Czechach. Pańską Skałę można zarówno obejść dookoła, jak i zdobyć jej szczyt, co nie należy do najtrudniejszych zadań. Choć warto uważać na ruszające się ciosy. Warto również pamiętać, że jest to jedno z najbardziej zamglonych miejsc w Czechach, dlatego widok nie zawsze będzie taki sam. Natomiast zwiedzanie tego miejsca jest bezpłatne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy twoim zdaniem w Czechach znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych?
Więcej o:
Copyright © Agora SA