Zoo w Gdańsku powitało nowych lokatorów. Kociaki już dokazują. "Byłyśmy dzisiaj. Szalały na całego"

Gdańskie zoo powitało jakiś czas temu swoich najnowszych mieszkańców. Sahira, samica kota pustynnego sprowadziła na świat czterech małych chłopców. Teraz maluchy pokazują się już na wybiegu i zdobywają serca odwiedzających. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych uroczych zwierzętach.

Gdański ogród zoologiczny powitał niedawno przeuroczych nowych mieszkańców. Maluchy kota pustynnego urodziły się pod koniec czerwca, a już teraz można je podziwiać na wybiegu. Cztery małe kociaki z pewnością zdobędą uwagę wszystkich odwiedzających. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowi mieszkańcy Gdańskiego zoo. Małe urwisy już biegają po wybiegu

W Gdańskim zoo u kotów pustynnych zrobił się niemały tłok. Dopiero niedawno poprzednie maluchy pojechały do nowych domów, a pod koniec czerwca na świat przyszły kolejne urwisy. Mamą kociąt, tak jak w poprzednim roku została urodzona w Gdańskim ogrodzie zoologicznym Sahira. Tym razem sprowadziła na świat czterech przeuroczych chłopców. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mogli oglądać ich podczas harców. Warto wiedzieć, że ciąża u samic kota pustynnego trwa maksymalnie 66 dni. Po tym czasie na świat przychodzi do ośmiu kociaków, choć zazwyczaj jest ich od trzech do pięciu. Te zwierzaki osiągają dojrzałość płciową już po pierwszym roku życia. Nowo narodzone maluchy ważą od 39 do 80 gramów i bardzo szybko rosną. Waga dorosłych osobników nie przekracza 3,5 kilo. Jak możemy przeczytać na facebookowym profilu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, należy pamiętać, że choć wyglądają na małe i urocze kulki, koty pustynne to zwierzęta dziki, które mają zestaw ostrych zębów. Żywią się drobnymi gryzoniami i ptakami.

Odwiedzający już teraz zachwycają się małymi drapieżnikami. 

Byłyśmy dzisiaj. Szalały na całego

- dzieli się doznaniami ze spotkania jedna z internautek.

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o tych kotach. Największym zagrożeniem jest dla nich kłusownictwo

Kot pustynny występuje w naturze na terenach północnej Afryki oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji. Zazwyczaj znaleźć można je na terenach pustynnych, które pokryte są rzadką roślinnością. Prowadzą głównie nocny tryb życia i są doskonale przystosowane do życia w ekstremalnych warunkach panujących na pustyni. Potrafi niesamowicie szybko kopać w piasku nory, które służą im za schronienie podczas dziennych upałów lub zimnych nocy. Zwykle poluje samotnie w większości na niewielkie gryzonie, a czasami na małe ptaki, jaszczurki, węże oraz stawonogi. Jeśli uda mu się złapać więcej niż jest w stanie zjeść, pokarm ukrywa w piasku, aby spożyć go kolejnego dnia. W ogrodach zoologicznych kot pustynny żyje około 13 lat. Ma dość długie włoski, rosnące między palcami łap i tworzące futrzaną poduszeczkę, zapobiegają on zapadaniu się w piasek oraz izolują od rozgrzanej powierzchni. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest degradacja środowiska naturalnego oraz "polowania dla sportu".

Więcej o: