Ten rok szkolny będzie inny od poprzednich. Uczniów czekają ogromne zmiany. Na początek laptopy

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się czwartego września. Na jakie zmiany powinni być gotowi uczniowie? Niektórzy mogą liczyć na darmowe laptopy, za to inni znajdą w planie całkowicie nowy przedmiot. Oto czego dokładnie należy spodziewać się w kolejnym roku szkolnym.

W tym roku szkolnym uczniów czekają kolejne zmiany. Od teraz nauka będzie wyglądała nieco inaczej. Na liście znajdują się nie tylko nowe wyzwania, ale także ciekawe udogodnienia. O czym mowa? Darmowe laptopy to nie wszystko. 

Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy rok szkolny 2023 - jakie zmiany wprowadzono? Uczniowie otrzymają bezpłatne laptopy 

Już we wrześniu wszyscy uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej mają otrzymać bezpłatne laptopy. Ten projekt będzie kosztował ponad miliard złotych i wynika z ustalonej w maju przez Sejm ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Zgodnie z przepisami kolejne roczniki również mają otrzymać wspomniany sprzęt, który będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Laptopy zostaną przekazane rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia. To właśnie oni zadecydują o instalacji dodatkowych oprogramowań i udogodnień. Ponadto uczeń będzie posiadał także dostęp do różnych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników. Sprzęt zostanie objęty 36-miesięczną gwarancją. To jednak nie wszystko. Uczniowie szkół ponadpodstawowych również muszą być gotowi na nowe. 

Rozpoczęcie roku szkolnego. W programie nauczania pojawi się całkowicie nowy przedmiot

Osoby rozpoczynające naukę w szkołach ponadpodstawowych nie będą uczyć się już podstaw przedsiębiorczości, lecz biznesu i zarządzania. W związku z tym zaplanowane są również odpowiednie szkolenia dla nauczycieli. Od roku szkolnego 2026/2027 uczniowie liceum będą mogli także przystąpić do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Absolwenci 5-letniego technikum otrzymają taką możliwość rok później.

Reforma przedmiotu podstawy przedsiębiorczości to krok do nowoczesnego i praktycznego nauczania. Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami

- tłumaczył minister edukacji Przemysław Czarnek. Uczniów czekają także zmiany w ramach zajęć z wychowania fizycznego. Nauczyciele będą mieli obowiązek przeprowadzania raz w roku testów sprawnościowych. Otrzymane wyniki, datę przeprowadzania testów, jak i masę ciała oraz wiek ucznia placówka będzie wprowadzała do Ewidencji "Sportowe Talenty". Testy obejmą: 

  • bieg 10 razy po 5 metrów,
  • beep–test (dwudziesto-stumetrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit),
  • plank (deska),
  • skok w dal z miejsca. 

Warto również pamiętać, że od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli korzystać z mLegitymacji szkolnej, która będzie znajdować się w ich telefonach komórkowych. Szkoły zostaną zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji szkolnej w postaci dokumentu mobilnego. W przypadku niepełnoletniego ucznia jego rodzice bądź opiekunowie mogą wyrazić wobec tego sprzeciw. 

Więcej o: