Niezwykłe odkrycie podczas remontu. To znajduje się pod Placem Defilad. Przyjrzą się temu specjaliści

W trakcie prac przy budowie placu Centralnego w Warszawie dokonano wyjątkowego odkrycia. To, co ukrywało się pod ziemią w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, jest częścią historii stolicy. To już kolejne takie znalezisko. Bruk, tory i co jeszcze? Działania archeologiczne wciąż trwają.

Budowa placu Centralnego ruszyła w czerwcu tego roku. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, chodzi o środkową część placu Defilad na osi ul. Złotej. Dzięki temu - zgodnie z zapowiedziami władz - na wprost wejścia do Pałacu Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu. W tym miejscu pojawić się ma ponad 100 nowych drzew, trawniki oraz urokliwa sadzawka. Rozpoczęcie prac oznaczało wykopy, które doprowadziły do odkrycia śladów po przedwojennej stolicy. Co takiego znaleziono pod ziemią? Właśnie poinformowano o kolejnych znaleziskach. 

Zobacz wideo Jak wygląda wynajmowanie mieszkania w Warszawie? "Jest trudno"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warszawa: Odkryto fragmenty przedwojennej stolicy. Z ziemi wyłoniła się część stare kamienicy  

W trakcie prac budowalnych przy środkowej części placu Defilad dokopano się do elementów architektury przedwojennej Warszawy. Robotnicy znaleźli m.in. stare tory czy fragmenty bruku, a teraz Zarząd Dróg Miejskich poinformował o kolejnym, spektakularnym odkryciu. Spod ziemi wyłoniła się posadzka starej kamienicy, która stała w tym miejscu przed wojną. 

Najnowsze odkrycie to posadzka jednej z kamienic, prawdopodobnie wtórna, ułożona prowizorycznie już po wojnie. Na miejscu oceni to jednak zespół specjalistów

- czytamy na oficjalnej stronie. Zarząd Dróg Miejskich podzielił się tym niezwykłym widokiem z użytkownikami Facebook.  

To jedno z wielu znalezisk, które ujrzały światło dzienne w trakcie prac. Inwestycja od początku posiada nadzór archeologów, współpracujemy też z konserwatorem zabytków

- informują w poście. 

Wykopali posadzkę przedwojennej kamienicy. Prace archeologiczne w Warszawie jeszcze się nie skończyły

Na ten moment prace na budowie placu Centralnego skoncentrowane są przede wszystkim na zabezpieczaniu wykopu pod zbiorniki retencyjne znajdujący się najbliżej ul. Marszałkowskiej i przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Te będą służyć do zbierania wody deszczowej, przy użyciu której nawadniana będzie nowa zieleń na placu. Prowadzone są również badania archeologiczne odkopanych fragmentów kamienicy, które powinny zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. 

W tym tygodniu powinniśmy rozpocząć badania archeologiczne dawnych kamienic kolidujących z pozostałymi zbiornikami retencyjnymi znajdującymi się pomiędzy trybuną honorową a Pałacem Kultury. Wkrótce rozpoczniemy też prace związane z przebudową wodociągu w części placu położonej bliżej planowanego budynku Teatru TR Warszawa

- informują w komunikacie drogowcy. Warto zaznaczyć, że do tej pory udało się znaleźć również kilka innych fragmentów dawnego śródmieścia Warszawy, a są nimi: 

  • oryginalna bazaltowa nawierzchnia, 
  • torowisko tramwajowe, 
  • granitowe krawężniki, 
  • stara rozdzielnia elektryczna. 
Więcej o: