Niestety, choć coraz więcej mówi się o prawach zwierząt oraz zwraca uwagę na to, jak prawidłowo zajmować się naszymi pupilami, to wciąż zdarzą się przypadki złego traktowania zwierząt. Szczególnie zimą, kiedy temperatury są niskie, powinniśmy zwrócić uwagę na zdrowie czworonogów. Apelują o to także policjanci.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pomorscy funkcjonariusze poinformowali w jednym z ostatnich komunikatów o przykrych incydentach, które miały miejsce w powiecie nowodworskim. Policjanci zaobserwowali, że wiele psów w tej okolicy żyje w tragicznych warunkach. Wskazują, że wiele z nich przebywa w dziurawych, nieocieplonych budach, a nawet w samych kojcach bez żadnego miejsca, w którym mogłyby się skryć przed trudnymi warunkami pogodowymi. Ponadto często nie mają wody ani jedzenia, a do tego są uwiązane na łańcuchach.
Zdarzały się również przypadki, że pies był przymocowany do łańcucha, gdzie na szyi miał wrośniętą w skórę kolczatkę, która tworzyła mu otwartą ranę a pies dodatkowo był niedożywiony.
- czytamy w policyjnym komunikacie. Funkcjonariusze podkreślają, że przetrzymywanie psa w nieodpowiednich warunkach jest przestępstwem - znęcaniem się nad zwierzętami - za które grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. Z kolei za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem grozi kara nawet do pięciu lat więzienia.
Pamiętajmy, opieka nad zwierzęciem to także spełnienie obowiązków, które są uregulowane przepisami w ustawie o ochronie zwierząt. Te obowiązki to m.in. zapewnienie zwierzęciu pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, zapewnienie odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody.
- przypominają policjanci. I dodają, że "przepisy zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m".
Musimy pamiętać, że opady śniegu, mróz oraz silny wiatr dają się we znaki psom nie mniej niż ludziom. W związku z tym jako właściciele mamy obowiązek zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, aby niesprzyjająca pogoda nie zagrażała ich życiu oraz zdrowiu. O co powinniśmy zadbać?
Przede wszystkim psy muszą mieć szczelną, ocieplaną budę dostosowaną do ich wielkości - dodatkowo znajdującą się w miejscu osłoniętym od bezpośredniego zimna czy wiatru, a także wyścieloną słomą, którą trzeba regularnie wymieniać. Co więcej, pies nie może przebywać na łańcuchu dłużej niż 12 godzin i musi mieć możliwość wybiegania się. Należy zaznaczyć, że łańcuch nie może krępować możliwości schronienia się. Konieczne jest także sprawdzanie, czy woda w misce nie zamarzła, oraz zapewnienie psu pełnowartościowych posiłków. Niezbędne jest także sprzątanie kojca oraz zapewnienie czworonogowi opieki weterynaryjnej, jeśli tego potrzebuje.
Każdy z nas może pomóc, czasami wystarczy tylko nie być obojętnym, nie odwracać wzroku i reagować. Jeżeli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, które grozi mu uszczerbkiem na zdrowiu, lub zagraża jego życiu, możesz to zgłosić do Policji lub bezpośrednio do Prokuratury.
- przypominają policjanci i apelują o empatię w stosunku do zwierząt w tym trudnym dla nich okresie roku.